Krzyżyk zamykający popup
Webinar: Zielone kłamstwa. Czy greenwashing dotyczy Twojej firmy? Czytaj więcej

Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji stanowi odpowiedź na wyzwania związane z realizacją założeń pakietu Fit for 55. Polska jest  jego największym beneficjentem w całej Unii Europejskiej – otrzyma aż 26,6 mld EUR dofinansowania.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji?
  • W jaki sposób Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji działa w Polsce?
  • Jakie programy finansowe przewidziano w ramach Mechanizmu?

Wdrożenie celów Zielonego Ładu wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych w różnych sektorach gospodarki i regionach kraju. Szczególnie narażone są te podmioty i obszary, które opierają produkcję na wykorzystaniu węgla i paliw kopalnych, ale nie tylko. Także obywatele mogą ucierpieć przez rosnące ceny energii i kosztów życia, zagrożenie likwidacją miejsc pracy oraz niedostosowanie standardu budynków i nieruchomości, w których żyją, do norm. Odpowiedzią na te wyzwania jest jest Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, który ma zapobiec powstawaniu nierówności społecznych wynikających z wprowadzania niezbędnych adaptacji. 

Dzięki Mechanizmowi Sprawiedliwej Transformacji Polska otrzyma 26,6 mld EUR dotacji w latach 2021-2027. Pieniądze zostaną przekazane w ramach trzech najważniejszych programów, z których mogą skorzystać polskie przedsiębiorstwa oraz rząd:

  • Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) –  z którego można otrzymać dofinansowanie projektów na rzecz dywersyfikacji gospodarczej, przekwalifikowania pracowników, efektywności energetycznej i rewitalizacji terenów zdegradowanych oraz nisko oprocentowane pożyczki dla przedsiębiorstw i samorządów na inwestycje związane z transformacją.
  • Program InvestEU – który oferuje wsparcie kapitałowe dla inwestycji w innowacyjne przedsięwzięcia i technologie niskoemisyjne.
  • Instrument pożyczkowy na rzecz sektora publicznego (IPSP) – podmiot oferującego pożyczki, dofinansowanie projektów infrastrukturalnych i inwestycji o niskiej rentowności, ale dużym znaczeniu dla transformacji.

Dodatkowo przewidziano także zdywersyfikowane wsparcie dla małych przedsiębiorstw i podmiotów terytorialnych: 

  • Krajowy Program Renowacji – dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
  • Fundusz Wsparcia Przedsiębiorczości – który oferuje pożyczki i dotacje dla mikro, małych
    i średnich przedsiębiorstw na inwestycje związane z transformacją.
  • Programy rozwoju regionalnego – wsparcie dla projektów lokalnych i regionalnych ukierunkowanych na transformację klimatyczną.

Warto podkreślić, że zagrożenia związane z Zielonym Ładem są zróżnicowane w zależności od sektora gospodarki i regionu – niektóre mogą być bardziej narażone na negatywne skutki transformacji niż inne. Należy jednak pamiętać, że to również szansa na modernizację polskiej gospodarki i stworzenie nowych miejsc pracy, dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać wsparcie oferowane w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. 

Gabriela Milczarek
Absolwentka studiów inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz kierunku Master of Science in Architecture na Politechnice Krakowskiej, za co otrzymała akredytację Royal Institute of British Architects (RIBA). Interesuje się szczególnie ESG w tematyce budownictwa i nieruchomości.
NAPISZ DO NAS