Włączenie zasad ESG w strategię biznesową nie jest już jedynie opcją, ale koniecznością, wskazuje fundacja Odpowiedzialni za przyszłość w swoim raporcie. Oczekują tego konsumenci, partnerzy i inwestorzy, nie tylko od dużych korporacji, ale też małych i średnich przedsiębiorstw. Sektor MŚP odpowiada za 45 proc. polskiego PKB – potencjał działań i odpowiedzialność w zakresie zrównoważonego rozwoju są więc spore.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego dla sektora MŚP wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju jest większym wyzwaniem niż dla dużych firm?
- Jaką przyszłość dla kwestii ESG przewidują autorzy raportu?
Odpowiedzialny sposób prowadzenia biznesu zakłada integrację aspektów środowiskowych, społecznych i gospodarczych. To podejście, według którego przedsiębiorstwo nie skupia się jedynie na generowaniu zysków, ale dba o otoczenie (środowisko, społeczeństwo) i interesariuszy (pracowników, partnerów, klientów), np. dobrowolnie angażując się w inicjatywy na ich rzecz. Dążenie w tym kierunku dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości i obowiązku raportowania ESG, podkreśla fundacja Odpowiedzialni za przyszłość w raporcie ,,Społeczna Odpowiedzialność Biznesu w dobie ESG”.
Sektor MŚP musi przyspieszyć wprowadzanie zmian
Fundacja swój raport kieruje do całego środowiska biznesowego: dużych korporacji, ale też małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ wszystkie są uczestnikami tego samego rynku. Nawet jeśli dana firma nie jest jeszcze zobligowana do raportowania ESG, to istnieje duża szansa, że jest częścią łańcucha dostaw innych przedsiębiorstwa, którego już ten obowiązek dotyczy. Autorzy podkreślają, że wdrożenie zasad pozwoli małym organizacjom pozostać konkurencyjnymi. Zmiany związane z dążeniem do zrównoważonego biznesu nastąpią, ale do firm należy decyzja, czy będą one wynikać ze świadomego wyboru i zaplanowanej strategii, czy wyłącznie z presji prawnej, rynkowej i społecznej, dodają.
Jednocześnie MŚP mierzą się z większymi wyzwaniami w kwestii wdrożenia zasad ESG niż duże firmy, przyznaje fundacja. Korporacje dysponują większymi środkami finansowymi, technologicznymi i ludzkimi. Dzięki temu mogą wdrażać rozwiązania w duchu ESG (np. modernizacja sprzętu), zatrudnić dodatkowych pracowników lub skorzystać ze wsparcia zewnętrznych konsultantów, aby przeprowadzić audyt. Bywa, że ze względu na ograniczone środki wprowadzanie strategii ESG w mniejszych firmach ma mniejszy priorytet niż inne czynności, bezpośrednio związane z działalnością operacyjną firmy. Małe podmioty często działają jedynie reaktywnie i ograniczają się do spełniania minimalnych wymogów nałożonych przez prawo, zaznaczono w raporcie.
Dodatkowym utrudnieniem jest niska świadomość na temat ESG w małych i średnich firmach. Potwierdzają to dane Banku Gospodarstwa Krajowego z 2024 r., zgodnie z którymi 93 proc. firm z sektora MŚP nie zna pojęcia ESG. Im mniejszy podmiot, tym mniejsza znajomość zagadnień dotyczących odpowiedzialnego biznesu. Tylko 1 proc. MŚP prowadzi proaktywne działania związane ze zrównoważonym rozwojem i formalizuje te zagadnienia w swoich modelach biznesowych.
Przyszłość ESG
Autorzy raportu zidentyfikowali czynniki, które mogą wpłynąć na podejście firm do prowadzenia odpowiedzialnego biznesu. W perspektywie średnioterminowej (5-letniej) wymieniono takie aspekty jak presja regulacyjna, oczekiwania konsumentów i presja inwestorów. W dłuższej perspektywie (10-letniej) rolę mogą odgrywać m.in. postęp technologiczny i zmiany demograficzne. W zakresie tego drugiego czynnika mieści się m.in. wejście na rynek konsumencki i pracowniczy pokoleń Z i Alfa. Osoby z tych generacji cenią odpowiedzialność społeczną i ekologiczną, a wyznawane przez nie wartości wpłyną na kształtowanie celów i strategii w firmach. Przedsiębiorstwa będą zmuszone do wdrażania inkluzywnych i zrównoważonych modeli biznesowych, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom nowych pokoleń.
O przyszłościowym potencjale ESG świadczy też odpowiedź uczelni na potrzeby rynku pracy, wskazuje fundacja. Po wprowadzeniu regulacji prawnych związanych z ESG dynamicznie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze. Liczba ofert pracy związanych z ESG wzrosła o 83 proc. w 2024 r. w stosunku do poprzedniego roku. 43 proc. szkół, które znalazły się w Rankingu Uczelni Akademickich 2024 Perspektywy, ma w swojej ofercie studia podyplomowe z zakresu ESG, zrównoważonego rozwoju czy CSR. W zdecydowanej większości ich programy skupiają się na aspektach ESG takich jak: zarządzanie, management, raportowanie czy audytowanie.
Odpowiedzialne prowadzenie biznesu obejmuje nie tylko działania związane z ochroną środowiska, ale także budowanie stabilnego, ekonomicznie zrównoważonego modelu biznesowego, zwraca uwagę fundacja. Firmy, które będą łączyć te elementy, mogą liczyć na większe zaufanie konsumentów, inwestorów oraz partnerów biznesowych, co przełoży się na ich stabilność finansową i długoterminowy rozwój.
Raport do pobrania pod linkiem: www.odpowiedzialnizaprzyszlosc.pl