Krzyżyk zamykający popup
Webinar: Zielone kłamstwa. Czy greenwashing dotyczy Twojej firmy? Czytaj więcej

Inwestorzy, deweloperzy i najemcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z wdrażania projektów zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej. Zielone nieruchomości nie tylko odpowiadają na rosnące wymagania regulacyjne narzucone przez Unię Europejską, ale także oferują konkretne korzyści finansowe.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie czynniki ESG mają wpływają na sektor nieruchomości w największym stopniu? 
  • W jaki sposób ESG pomaga osiągać lepsze efekty ekonomiczne inwestycji?

Niższe koszty eksploatacji, wyższe czynsze oraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów to tylko niektóre z powodów, dla których zrównoważone budynki stają się coraz bardziej atrakcyjną inwestycją. Kryteria ESG odgrywają coraz większa rolę w branży nieruchomości, kształtując sposób, w jaki ocenia się wartość i potencjał inwestycyjny budynków. 

Jak ESG wpływa na nieruchomości?

W obliczu zaostrzających się regulacji oraz zmieniających się preferencji najemców i konsumentów, nieruchomości wznoszone zgodne z zasadami ESG nie tylko odpowiadają na wyzwania związane z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością, ale również oferują wymierne korzyści ekonomiczne. Najważniejsze z nich to:

  • Niższe koszty eksploatacyjne – Budynki energooszczędne, wykorzystujące odnawialne źródła energii, efektywne systemy zarządzania wodą i odpadami generują niższe koszty operacyjne. 
  • Wzrost rentowności – Badania pokazują, że certyfikowane ekologicznie budynki generują o 6-10 proc. wyższe czynsze w porównaniu do konwencjonalnych nieruchomości.
  • Wzrost wartości budynku – Inwestorzy oraz najemcy coraz częściej preferują budynki spełniające standardy zrównoważonego rozwoju. Zielone certyfikaty, takie jak LEED, BREEAM czy DGNB, podnoszą atrakcyjność nieruchomości, co przekłada się na wyższe ceny wynajmu oraz wartość rynkową.
  • Możliwość skorzystania przez właściciela ze wsparcia unijnego i rządowego
    Rosnąca liczba przepisów, takich jak dyrektywy unijne (np. EPBD – Energy Performance of Buildings Directive), wymaga redukcji emisji dwutlenku węgla oraz poprawy efektywności energetycznej budynków. Zielone inwestycje mogą korzystać z ulg podatkowych czy subsydiów oferowanych przez Unię Europejską oraz państwo, co znacząco obniża koszty dla inwestora.
  • Łatwiejsze przyciąganie inwestorów – Firmy zarządzające portfelami nieruchomości przywiązują coraz większą wagę do działań zgodnych z ESG. Zielone budynki poprawiają wizerunek właściciela, co ułatwia pozyskanie finansowania i współpracy z globalnymi inwestorami. 

Zielona zmiana na horyzoncie

Wdrażanie zasad ESG w projektowaniu budynków ma na celu dbać o wpływ środowiskowy oraz społeczny danej inwestycji, a równocześnie przekłada się na zwiększone zainteresowanie ze strony najemców oraz inwestorów.  

40 proc. najemców deklaruje, że jest skłonnych zapłacić więcej za powierzchnie w budynkach certyfikowanych, 18,2 proc. dąży do obniżenia stawek najmu, gdy budynek certyfikatu nie posiada. 20 proc. natomiast deklaruje, że odrzuci opcję budynku bez certyfikacji – wynika z badania Strengthening Value Through ESG przeprowadzonego na zlecenie firmy CBRE w kwietniu 2023 r.

Inwestorzy – z uwagi na swoje cele ESG i dążenie do „zazielenienia” portfeli – są jeszcze bardziej restrykcyjni: 47 proc. deklaruje rozważenie wyższej ceny, jeśli nieruchomość posiada zielony certyfikat. 28 proc. będzie dążyło do obniżenia wartości transakcji, jeśli budynek nie jest certyfikowany. 14 proc. inwestorów natomiast nie jest w ogóle skłonnych zainwestować w budynki bez certyfikacji

Anna Jarzębowska

Associate Director, ESG Consulting w firmie CBRE

Zielone budynki cieszą się większym zainteresowaniem, jednocześnie stanowiąc odpowiedź na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska oraz społeczną odpowiedzialnością. Inwestowanie w nieruchomości zgodnie z zasadami ESG jest więc strategicznym wyborem, który może znacząco zwiększyć rentowność portfela inwestycyjnego.

Przeczytaj jeszcze:

Zielony Ład – zastał Polskę betonową, a zostawi drewnianą? 

Zespół_Akademia ESG_Gabriela Duthel
Absolwentka studiów inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz kierunku Master of Science in Architecture na Politechnice Krakowskiej, za co otrzymała akredytację Royal Institute of British Architects (RIBA). Interesuje się szczególnie ESG w tematyce budownictwa i nieruchomości. E-mail: g.duthel@akademiaesg.pl
Napisz do nas