Rossmann, Allegro i Lasy Państwowe znalazły się na czołowych pozycjach w rankingu działań związanych ze zrównoważonym rozwojem – wynika z najnowszego „Indeksu postrzegania ESG” opublikowanego przez Navigator Business Consulting. Co ciekawe, aż 58 proc. Polaków uważa dbanie o dobrostan pracowników za najważniejszy element działań ESG.
Z artykułu dowiesz się:
- Które sektory gospodarki zostały najlepiej ocenione pod względem działań z zakresu ESG?
- Jakie różnice w podejściu do ESG występuję między płciami i różnymi grupami wiekowymi?
O tym jak społeczeństwo postrzega działalność największych polskich firm w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej i korporacyjnej, można dowiedzieć się z „Indeksu postrzegania ESG”. Badanie objęło 100 największych firm w Polsce, wybranych na podstawie XXV edycji Listy 500 „Rzeczpospolitej”, czyli rankingu największych polskich przedsiębiorstw klasyfikowanych według przychodów. Ponad 3 tys. respondentów oceniało ich działania w dziewięciu aspektach ESG:
- Dba o dobre samopoczucie swoich pracowników
- Przestrzega prawa i obowiązujących zasad
- Przestrzega wartości etycznych
- Dba o środowisko
- Jest zorientowana na klienta
- Wprowadza innowacje, aby zmieniać świat na lepsze
- Prowadzi uczciwą komunikację z interesariuszami
- Zarządza dostawami energii i surowców w zrównoważony sposób
- Angażuje się w projekty społeczne
Liderzy ESG
Wśród najlepiej ocenianych sektorów znalazły się rolnictwo, ochrona zdrowia, farmacja, sprzedaż hurtowa oraz sektor FMCG. Ostatecznie, na czele rankingu uplasowały się firmy:
- Rossmann ( 60,3 proc. pozytywnych ocen respondentów),
- Allegro (59,8 proc.),
- Lasy Państwowe (58,9 proc.).
Rossmann od lat realizuje program „Pomagamy jak umiemy”, w ramach którego wspiera liczne organizacje charytatywne, a Allegro przyciągnęło uwagę za sprawą wdrażanych innowacji. Lasy Państwowe zyskały uznanie za działania na rzecz ochrony środowiska, co podkreśla ich istotną rolę w zrównoważonym zarządzaniu zasobami naturalnymi w Polsce.
Do sektorów, które w opinii publicznej wypadły najgorzej, zaliczyć można branżę wydobywczą oraz naftowo-gazową, co może wynikać z obaw dotyczących ich wpływu na środowisko, w tym emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia oraz nadmiernego zużycia zasobów naturalnych.
Źródło: https://navigatorcapital.pl/
Dobrostan pracowników jest najważniejszy
Z raportu wynika również, że dla 58 proc. Polaków najważniejszym aspektem ESG jest dbanie o dobre samopoczucie pracowników. Świadczy to o rosnącej świadomości społecznej na temat odpowiedzialności pracodawców za zdrowie i komfort psychiczny zatrudnionych.
Źródło: https://navigatorcapital.pl/
55 proc. respondentów wskazało , że to przestrzeganie prawa i regulacji przez przedsiębiorstwa jest najważniejsze, natomiast 41 proc. zwróciło uwagę na konieczność utrzymania wysokich standardów etycznych.
Różnice w postrzeganiu ESG w zależności od płci i wieku
Badanie ujawniło również interesujące różnice w postrzeganiu działań ESG pomiędzy kobietami a mężczyznami. Kobiety częściej niż mężczyźni podkreślają znaczenie dbania o dobrostan pracowników (65 proc. kobiet vs. 51 proc. mężczyzn) oraz przestrzegania prawa (61 proc. kobiet vs. 49 proc. mężczyzn). Z kolei mężczyźni większy nacisk kładą na uczciwą komunikację z interesariuszami (32 proc. mężczyzn vs. 26 proc. kobiet) oraz zrównoważone zarządzanie energią i surowcami (27 proc. vs. 20 proc.).
Różnice w podejściu do ESG widoczne są także w zależności od wieku. Osoby powyżej 40. roku życia częściej doceniają działania związane z ochroną środowiska (53 proc. starszych vs. 25 proc. młodszych) oraz zrównoważone zarządzanie energią i surowcami (32 proc. starszych vs. 16 proc. młodszych). Natomiast młodsze osoby (jaki wiek) częściej wskazują na znaczenie uczciwej komunikacji z interesariuszami (36 proc. młodszych vs. 22 proc. starszych) oraz angażowania się w projekty społeczne (22 proc. vs. 14 proc.).
Cały raport można znaleźć na stronie: Indeks postrzegania ESG – Navigator Capital Group