Idea wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce spotkała się z pozytywnymi reakcjami. Niemal 90 proc. Polaków uważa, że jest to dobry pomysł, wynika z badania Waterdrop.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaki odsetek badanych deklaruje korzystanie z opakowań wielorazowych?
- Jaka część ankietowanych pije wodę kranową lub filtrowaną?
System kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce już 1 stycznia 2025 r. Jego celem jest zwiększenie poziomu recyklingu i redukcja ilości odpadów. Możliwość odzyskania kaucji ma być zachętą dla konsumentów do zwracania opakowań.
Polacy starają się być eko
Zdecydowana większość Polaków nie tylko jest pozytywnie nastawiona do wprowadzenia systemu kaucyjnego (prawie 90 proc. respondentów), ale też chętnie korzysta z opakowań wielorazowych. Takie działania zadeklarowało prawie 88 proc. respondentów badania Waterdrop, producenta wielorazowych butelek i dzbanków filtrujących. Choć aż 65,4 proc. osób sięga po wodę filtrowaną lub z kranu, to ponad 20 proc. badanych przyznaje, że kupuje wodę w plastikowych butelkach. Co dziesiąta osoba korzysta zarówno z wielorazowych, jak i jednorazowych opakowań.
Marka Waterdrop w komunikacie dotyczącym badania przypomina, że 21 września przypada Międzynarodowy Dzień Sprzątania Wybrzeża. Jest to okazja nie tylko do oczyszczenia otoczenia z odpadów, ale także do podnoszenia świadomości na temat znaczenia ochrony środowiska, w tym także mórz i oceanów. Firma opisuje również swoje działania proekologiczne, m.in. te podejmowane we współpracy z organizacją non-profit Plastic Bank, która usuwa plastikowe odpady porzucone w środowisku naturalnym. Dotychczas udało się zebrać i poddać recyklingowi ponad 10 mln plastikowych butelek.