Gospodarowanie wodą w zrównoważony sposób to wyzwanie, przyznaje firma Wienerberger w najnowszym komunikacie, ale jednocześnie dostrzega konieczność wdrażania rozwiązań, które pozwolą zatrzymać kurczenie się jej zasobów. Do 2026 r. firma ma zamiar zmniejszyć zużycie wody w procesach produkcyjnych o 15 proc. oraz zaoszczędzić 35 mln m³ wody.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie systemy obiegu zamkniętego wody wdrożyła organizacja?
- O ile spadło zużycie wody po wdrożeniu technologii obiegu zamkniętego?
Przedsiębiorstwo Wienerberger zadbało o odpowiedzialne i oszczędne zużywanie wody we własnej działalności produkcyjnej, wprowadzając obieg zamknięty w polskich fabrykach. Dzięki temu firma minimalizuje wykorzystanie tego zasobu z sieci wodociągowej. Zaawansowane systemy kontroli zużycia i odzysku wody zostały wdrożone w zakładach znajdujących się na terenach zagrożonych suszą hydrologiczną.
Jak działa obieg zamknięty w Wienerberger?
Pierwszą fabryką, w której wdrożono technologię obiegu zamkniętego (w 2017 r.), był zakład w Kunicach, w którym produkowane są dachówki ceramiczne. Woda z opadów atmosferycznych i powierzchni wyrobisk kopalnianych odprowadzana jest rurociągami do specjalnych zbiorników osadnikowych. Tam płyn jest oczyszczany, a następnie trafia do zbiorników magazynujących. Stosunek zużycia własnej wody do wody wodociągowej w 2023 r. wyniósł 68 do 32 proc., deklaruje firma. Takie same systemy wdrożono w fabrykach pustaków w Oleśnicy i Lęborku. W Oleśnicy dzięki temu w 2023 r. zmniejszono zużycie wody o 22 proc. w porównaniu do 2021 r. W zakładach pustakowych odzyskaną wodę wykorzystuje się m.in. do przerobu wstępnego surowców oraz do zraszania placów magazynowych.
Nieco inaczej odzysk wody wygląda w zakładach wytwarzających kostki brukowe. Tu woda jest pozyskiwana z płukania produktów. Po oczyszczeniu wykorzystuje się ją ponownie, np. dodaje do mieszanki betonowej. W efekcie w zakładzie w Gdyni zużycie wody w 2023 r. spadło o 36 proc. w porównaniu do 2021 r. Wienerberger chce, by w przyszłości wszystkie zakłady firmy działały w oparciu o zamknięte systemy wodne. Więcej informacji na temat strategii ESG Wienerberger można znaleźć w wienerberger Sustainability Program 2026.