Sejm i Senat niemal jednogłośnie przyjęły propozycje Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Projekt zawiera m.in. rozwiązania dostosowujące prawo krajowe do prawa unijnego w zakresie wsparcia dla odbiorców energochłonnych.
Przyjęta przez Parlament nowelizacja obejmuje też system wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z OZE w małych instalacjach. Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisu Prezydenta RP.
Zmiany mogą przyspieszyć rozwój OZE
Propozycje, które Ministerstwo Klimatu i Środowiska zawarło w projekcie ustawy, mają szansę przyspieszyć rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach. Dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego pozwoli na korzystanie z systemów wsparcia m.in. przez wytwórców energii posiadających małe instalacje OZE. W zmianach uwzględniono też skrócenie terminów wydawania zezwoleń na budowanie instalacji OZE, magazynów energii i pomp ciepła. Dodano także możliwość przejścia na godzinową rynkową cenę energii elektrycznej, wraz z premią dla aktywnych prosumentów w postaci zwiększenia z 20 do 30 proc. wartości depozytu prosumenckiego zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków (tzw. nadpłaty). Nowe przepisy mają też zwiększyć konkurencyjność polskiego przemysłu, który będzie mógł w dalszym ciągu od 1 stycznia 2025 r. korzystać z ulg, w szczególności dotyczących poziomu umarzania świadectw pochodzenia, tzw. zielonych i błękitnych certyfikatów.
Ustawa określa również działania dotyczące OZE jako leżące w nadrzędnym interesie publicznym – zgodnie z prawodawstwem unijnym. Jednocześnie Ministerstwo podkreśla, że inwestycje OZE nadal będą podlegać procedurom administracyjnym i właściwym postępowaniom środowiskowym.