Krzyżyk zamykający popup

Jednym z głównych wyzwań dla firm zajmujących się prefabrykacją jest zarządzanie zrównoważoną produkcją. W obliczu rosnących wymagań ekologicznych i zaostrzających się regulacji przedsiębiorstwa muszą znaleźć sposób na efektywne zarządzanie zasobami. Jakie innowacyjne rozwiązania wprowadzają, aby połączyć zasady zrównoważonego rozwoju z potrzebami współczesnego budownictwa?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda zrównoważona produkcja prefabrykatów?
  • Jak optymalizuje się zasoby na placu budowy?
  • Jakie korzyści środowiskowe i ekonomiczne płyną ze zrównoważonej produkcji?

Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, a regulacje związane z ochroną środowiska zaostrzają się. Temat dotyka także przedsiębiorstw zajmujących się prefabrykacją, czyli produkowaniem elementów konstrukcji budowlanych, takich jak belki, płyty, ściany czy schody. Gotowe prefabrykaty są montowane w całość prosto „z kół” na placu budowy, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne wznoszenie budynków w porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych. Chcąc podążać za wymogami z zakresu ESG podmioty z tej branży zastępują tradycyjne modele produkcji modelem opartym o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Polega on m.in. na redukcji odpadów, ponownym wykorzystaniu materiałów i jak największym recyklingu. W przypadku firm zajmujących się prefabrykacją oznacza to nie tylko zmianę technologii produkcji, ale również konieczność adaptacji do nowych norm środowiskowych oraz integrację innowacyjnych rozwiązań, które będą sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi.

Na czym polega zrównoważona produkcja prefabrykatów?

W branży budowlanej coraz większą wagę przykłada się do zrównoważonego rozwoju, a to prowadzi do rosnącej popularności prefabrykacji. Już na etapie produkcji prefabrykatów wykonawca ma realny wpływ na to, jak końcowa budowa będzie oddziaływać na środowisko. Dlatego wykorzystuje się do niej materiały pochodzące z recyklingu czy takie o niskiej emisyjności. Przykładem jest beton nisko- i zeroemisyjny, który ogranicza emisję dwutlenku węgla w procesie produkcji. Oprócz tego, zbrojenia umieszczane w prefabrykatach wykonuje się ze stali pochodzącej nawet w 90 proc. z recyklingu. Dzięki temu ogranicza się zużycie surowców naturalnych.

Ważnym elementem zrównoważonej produkcji prefabrykatów jest czysta energia. Przedsiębiorstwa dokładają więc starań, by zredukować emisję dwutlenku węgla – np. produkując własną energię elektryczną poprzez montaż paneli fotowoltaicznych na dachach fabryk. Inwestują także w gwarancję pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.  

Dominika Laube

Dominika Laube

Manager ds. ochrony środowiska w Pekabex BET S.A.

Przykładamy ogromną wagę do redukcji emisji dwutlenku węgla w naszych fabrykach. Na bieżąco monitorujemy i redukujemy zużycie energii elektrycznej dzięki zmianie tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED i modernizacji urządzeń produkcyjnych pod względem zastosowania nowocześniejszych silników, które zużywają mniej energii. Zastąpiliśmy silniki pierścieniowe silnikami klatkowymi nowego typu i zmodernizowaliśmy suwnice.

Kolejnym istotnym aspektem jest efektywne zarządzanie wodą. W produkcji ponownie wykorzystuje się wodę technologiczną, czyli tą, której używa się w układach przemysłowych, oraz wodę deszczową, co nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na wodę zewnętrzną, ale także redukuje koszty operacyjne. Równie ważna jest minimalizacja odpadów produkcyjnych. Długoterminowe planowanie produkcji oraz ponowne wykorzystywanie odpadów pozwala na znaczące ograniczenie ich ilości. 

Optymalizacja na wielu polach

Mówiąc o optymalizacji zasobów podczas produkcji prefabrykatów należy wziąć pod uwagę nie tylko zasoby naturalne. Optymalizacja obejmuje także zmniejszenie ilości odpadów. Przykładem może być wykorzystywanie kantówek, drewna oraz innych materiałów produkcyjnych poprzez wprowadzenie systemu zamkniętego obiegu materiałów.

– Ponowne wykorzystanie komponentów nie tylko pozwala zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, ale również sprzyja ponownemu wykorzystaniu materiałów w produkcji nowych prefabrykatów. Obecnie przekazujemy 99 proc. wytworzonych odpadów do odzysku i recyklingu. Tego typu podejście nie tylko sprzyja ochronie środowiska, ale także zwiększa rentowność projektów budowlanych – mówi Dominika Laube, Manager ds. ochrony środowiska z firmy Pekabex BET S.A.

Budowa z wykorzystaniem prefabrykatów skraca czas realizacji projektu i minimalizuje odpady. Fot. Pekabex

To się opłaca

Wspomniane już zalety dla środowiska, które płyną ze zrównoważonej produkcji prefabrykatów, to przede wszystkim ograniczenie emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń, a także efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi, w tym wodą. Jednak równie znaczące są korzyści ekonomiczne. Jedną z nich jest skrócenie czasu produkcji – prefabrykowane elementy są produkowane w fabryce równolegle z pracami przygotowawczymi na placu budowy. To z kolei umożliwia szybsze zakończenie inwestycji i wcześniejsze oddanie jej do użytku. Oprócz tego precyzja produkcji prefabrykatów w kontrolowanych warunkach fabrycznych minimalizuje ryzyko błędów i konieczność poprawek na budowie. To przekłada się na zmniejszenie ryzyka powstania kosztów i opóźnień. Wysoka jakość prefabrykatów, potwierdzona odpowiednimi certyfikatami, zapewnia trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, co jest kluczowe dla inwestorów.

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane korzyści, prefabrykacja staje się nie tylko bardziej ekologicznym, ale także bardziej opłacalnym i efektywnym rozwiązaniem dla współczesnego budownictwa. Spełnia rosnące wymagania rynku oraz regulacji środowiskowych i jakościowych. Oprócz tego wprowadza szereg innowacji i praktyk zrównoważonego rozwoju.

Ligia Szulc

Ligia Szulc

Dyrektorka Działu Komunikacji i Marketingu w Pekabex BET S.A.

Przyszłość prefabrykacji w budownictwie wygląda obiecująco, coraz większy nacisk kładziony jest na innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój. Te przedsiębiorstwa, które zdecydują się zainwestować w nowe technologie i praktyki, szybciej osiągną przewagę konkurencyjną – spełnią zarówno rosnące oczekiwania klientów, jak i wykażą, że dostosowują się do regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska​. Ta zmiana jest nieunikniona

    Firmowy adres e-mail
    Numer telefonu
    Temat wiadomości
    Klikając przycisk “Wyślij zapytanie” zgadzasz się przekazanie przez nas informacji handlowych do Partnera, który będzie przetwarzał Twoje dane w celach marketingowych. Informacje o Partnerze znajdują się w tekście wyżej. Szczegóły dot. przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Odezwiemy się do Państwa w ciągu 1-2 dni roboczych na adres e-mail: [email].