Rośliny wewnątrz biurowców oraz tereny zielone wokół nich nie tylko poprawiają wygląd przestrzeni, ale przede wszystkim wpływają pozytywnie na samopoczucie pracowników, czyniąc codzienną pracę bardziej komfortową. Coraz więcej firm inwestuje w kreatywne i nowoczesne rozwiązania, dbając o środowisko naturalne. Ważne jednak, aby te inicjatywy nie ograniczały się do kwestii wizualnej, a spełniały standardy ESG. Istnieją zrównoważone i ekologiczne praktyki, które zyskują na popularności w zarządzaniu kompleksami biurowymi, łącząc estetykę z odpowiedzialnością.
Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwracać uwagę przy projektowaniu zieleni w kompleksach biurowych?
- Jakie są rekomendacje ekologów w tym zakresie?
- Jakie rozwiązania dotyczące zieleni w biurowcach stosują firmy?
Zieleń wpływa na ludzi kojąco, pomaga się wyciszyć. To ważne w kontekście pracy, która potrafi być stresująca. Dlatego pracownicy doceniają, gdy w budynkach, w których spędzają kilka godzin dziennie, znajdują się zielone strefy relaksu. To samo tyczy się terenów wokół biurowców – pracownicy wolą pracować w budynkach otoczonych naturą niż betonem.
Dla relaksu i lepszej produktywności
Zieleń w przestrzeniach biurowych wpływa nie tylko na samopoczucie pracowników. Rośliny w pomieszczeniach wpływają pozytywnie na jakość powietrza, ponieważ oczyszczają je z toksyn i pochłaniają dwutlenek węgla. Co więcej, pracownicy biur, w których znajdują się kwiaty, są o 15 proc. bardziej produktywni, wynika z badania naukowców z Uniwersytetu w Cardiff, Uniwersytetu w Exeter i Uniwersytetu Groningen.
– Roślinność w kompleksach biurowych jest częścią naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Ważna jest dla nas adaptacja przestrzeni do użytkowników – zieleń tworzy przyjazne miejsca do pracy na świeżym powietrzu, odpoczynku czy spotkań, sprzyjając integracji zespołowej. Dlatego już na etapie projektowania zwracamy uwagę, aby kompleks spełniał zasady biophilic designu, co – jak potwierdzają badania – wspiera produktywność, kreatywność i wpływa na dobre samopoczucie osób pracujących w takim otoczeniu – mówi Agnieszka Wójcicka-Krupa, Sustainability Manager w White Star Real Estate.
Roślinność w biurowcach i dookoła nich to korzyść dla środowiska. Pozwala zredukować efekt miejskiej wyspy ciepła, czyli zjawiska podwyższenia temperatur w terenie miejskim, które powstaje wskutek betonowej zabudowy i braku zieleni. Wspiera także lokalną faunę (np. dając owadom przestrzeń do zapylania roślin) i florę (m.in. tworząc zrównoważony ekosystem i miejscowy mikroklimat). Uwzględnianie roślinności w przestrzeni biurowej wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami.
Zieleń wymaga projektu
Jednym z elementów inwestycji zgodnej z duchem ESG jest uwzględnienie w projekcie zieleni rekomendacji ekologa. Takie podejście zapewnia również dodatkowe punkty podczas certyfikacji BREEAM. Projekt roślinności jest dostosowywany do warunków panujących na danym obszarze, często obejmując rośliny rodzime, które stanowią źródło pożywienia i schronienia dla zwierząt oraz są atrakcyjne dla owadów zapylających. Ważnym aspektem jest także wodooszczędne nawadnianie, na przykład poprzez wykorzystywanie wody deszczowej oraz instalowanie linii kroplujących zamiast zraszaczy. Projekt może również uwzględniać elementy wspierające lokalną faunę, takie jak hotele dla owadów i budki dla ptaków, które są rozmieszczane w odpowiednich miejscach – np. hotele dla owadów przy łąkach kwietnych, a budki dla ptaków na odpowiedniej wysokości, w bezpiecznej lokalizacji. Ważnym elementem jest także odpowiedni plan pielęgnacji roślin. Jeśli zostanie zatwierdzony przez ekologa, jest on też punktowany w procesie certyfikacji BREEAM. Obejmuje on m.in. harmonogram nasadzeń i koszenia trawników oraz łąk kwietnych, ochronę gleby poprzez ściółkowanie, a także unikanie chemicznych nawozów i pestycydów na rzecz naturalnych metod ochrony roślin.
Zdanie pracowników ma znaczenie
Oprócz wymagań ekologów ważne są też oczekiwania pracowników. Zarządcy nieruchomości doceniają ich zaangażowanie, dlatego coraz powszechniej włączają ich w proces projektowania zieleni. Pracownicy biorą udział w ankietach i badaniach dotyczących ich preferencji związanych z wykorzystaniem roślinności w przestrzeniach biurowych, sami mogą sugerować rozwiązania lub zgłaszać, czego im brakuje. To zwiększa nie tylko funkcjonalność biurowców, ale i satysfakcję osób, które przebywają w nich na co dzień. Popularnością cieszą się wydarzenia, podczas których pracownicy najemców wspólnie sadzą rośliny wokół kompleksów biurowych. I choć świadomość w zakresie zielonych rozwiązań rośnie, istotną rolę wciąż odgrywa edukacja.