Polski rynek zrównoważonego budownictwa utrzymuje tempo rozwoju. Potwierdza to najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC zatytułowany „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025”. Rzuca on światło na aktualny stan certyfikacji budynków w Polsce i ukazuje nieustannie rosnące znaczenie ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań w sektorze nieruchomości.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego prowadzi bazę certyfikowanych budynków BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM). Coroczny raport analizuje zmiany na rynku zrównoważonych nieruchomości. Publikacja jest dostępna od 24 kwietnia.
Opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC raport „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025” prezentuje dane z okresu od marca 2024 r. do marca 2025 r. jako kompleksowy przegląd rynku certyfikacji wielokryterialnych w Polsce. Wskazuje na rozwój zielonego budownictwa – mimo trudności związanych z kosztami materiałów, wysokimi stopami procentowymi czy ograniczoną dostępnością finansowania.
Publikacja to analiza rocznych zmian na rynku zrównoważonych obiektów, certyfikowanych w systemach wielokryterialnych obecnych w Polsce: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Powstała na podstawie informacji zawartych w bazie budynków certyfikowanych prowadzonej przez PLGBC.
Najważniejsze wnioski, jakie przedstawia raport:
- Rekordowy wzrost powierzchni certyfikowanej – w ciągu roku przybyło 11,6 mln m² certyfikowanej powierzchni – najwięcej w historii analiz PLGBC. Łączna powierzchnia certyfikowana przekroczyła 50 mln m².
- Boom w sektorze logistycznym i przemysłowym – od kilku lat obserwować można rosnącą dynamikę certyfikowania powierzchni magazynowych, w wyniku której w tym roku stanowi ona już 54 proc. całkowitej certyfikowanej powierzchni budynków w Polsce.
- Wzrost liczby certyfikowanych budynków – obecnie w Polsce znajduje się 2456 budynków z co najmniej jednym certyfikatem – to wzrost o 21 proc. rok do roku.
- ZIELONY DOM z potencjałem rynkowym – powierzchnia mieszkaniowa objęta polskim certyfikatem ZIELONY DOM wzrosła dwukrotnie. System został dostosowany do wymogów Taksonomii UE, umożliwiając dostęp do zielonego finansowania.
- Certyfikacja jako element strategii ESG i dekarbonizacji – certyfikaty stają się nie tylko elementem wizerunkowym, ale narzędziem, które pozwala raportować zgodne z ESRS, śladem węglowym oraz wymogami Taksonomii UE.
Ekspertka dodaje, że według danych GUS w roku 2024 zbudowano najmniej budynków od roku 2018. Jednocześnie, odnotowano powrót do dużych wzrostów certyfikowanej powierzchni – aż 30-procentowy. Nasuwa to oczywisty wniosek, że popularność certyfikacji wielokryterialnych rośnie, na przekór wyzwaniom stojącym przed sektorem budownictwa.
Dziesiątą edycję raportu przygotował zespół autorek: Alicja Kuczera i Alicja Heller z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Publikacja zawiera szczegółowe analizy, wykresy i zestawienia, jest dostępna bezpłatnie:
Przeczytaj także inne raporty opracowane przez PLGBC: https://plgbc.org.pl/wirtualna-biblioteka