Sztuczna inteligencja, kryzys klimatyczny i łamanie praw człowieka – to problemy, które zagrażają przyszłym pokoleniom. Najnowszy raport „Biznes i prawa człowieka” UN Global Compact Network Poland sprawdza, czy firmy są gotowe podjąć działania w celu poprawy tej sytuacji.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są największe problemy XXI wieku?
- Dlaczego firmy muszą aktywnie działać na rzecz ochrony praw człowieka?
- Dlaczego strategie ESG są ważną częścią sukcesu i rozwoju przedsiębiorstw?
Tegoroczny raport „„Biznes i prawa człowieka”” przygotowany przez UN Global Compact Network Poland zwraca uwagę na najpilniejsze problemy, takie jak współczesne niewolnictwo, praca dzieci, kwestie związane z klimatem i sztuczną inteligencją, a także wyjaśnia jakie znaczenie ma ESG w strategiach biznesowych. Premiera publikacji miała miejsce w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 10 grudnia, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Alarmujące dane
49,6 mln ludzi żyje w niewolnictwie, a 160 mln dzieci pracuje, z czego połowa wykonuje prace niebezpieczne – takie porażające dane płyną z publikacji, będącej coroczną flagową inicjatywą programu Business & Human Rights. Problemem jest też ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, który dotyka 96 mln ludzi na świecie. Sytuację obecnie pogarszają: rozwój nowych technologii i zmiany klimatyczne.
Technologie, takie jak sztuczna inteligencja, otwierają nowe możliwości, ale niosą też ryzyko. Automatyzacja często odbiera ludziom pracę, a nienadążające za rozwojem AI regulacje zagrażają prywatności. Jednocześnie kryzys klimatyczny pogłębia nierówności społeczne, prowadzi do migracji i ubóstwa. Szacuje się, że do 2050 r. 216 mln ludzi zostanie zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu zmian klimatycznych.
Raport „Biznes i prawa człowieka” pokazuje wyraźnie: biznes nie może czekać. Przestrzeganie praw człowieka, odpowiedzialne wdrażanie nowych technologii i walka ze zmianami klimatu to fundamenty zrównoważonego rozwoju. Firmy, które podejmą dziś działanie, nie tylko zyskają przewagę konkurencyjną, ale staną się liderami zmiany dla przyszłych pokoleń.
Biznes przyszłości – odpowiedzialny i zorientowany na ESG
Eksperci w raporcie podkreślają, że przestrzeganie praw człowieka jako element ESG to nie tylko wymóg etyczny, ale także element budowania przewagi konkurencyjnej. Według badań aż 76 proc. inwestorów uważa kwestie ESG za istotne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Co więcej, firmy wdrażające strategie zrównoważonego rozwoju odnotowują lepsze wyniki finansowe i operacyjne, przewyższając konkurencję o średnio 4 do 8 proc. rocznie. Ponad połowa (54 proc.) firm wdrażających strategie ESG zgłasza poprawę efektywności operacyjnej, co prowadzi do oszczędności kosztów na poziomie 10-15 proc.
„Raport „Biznes i prawa człowieka” to nie tylko diagnoza obecnych problemów, ale przede wszystkim zestaw eksperckich rekomendacji dla biznesu. Zacieśnienie współpracy między rządem, a organizacjami pozarządowymi oraz edukacja i stosowanie strategii ESG w przedsiębiorstwach – to klucze do poprawy ochrony praw człowieka w Polsce i na świecie.
Pełny raport znajduje się na stronie: Biznes-i-prawa-czlowieka.-Nowe-wyzwania-i-nowe-dzialania.pdf