Krzyżyk zamykający popup

Zrównoważony rozwój zyskuje na znaczeniu w każdym obszarze – nie tylko jednostkowo, w poszczególnych projektach czy inwestycjach, ale też globalnie. Widać to na przykładzie współprac samorządów i firm, które coraz częściej działają wspólnie przy tworzeniu przestrzeni miejskich.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak koncepcja „smart city” odpowiada na problemy środowiskowe i urbanizacyjne?
  • Jakie działania podejmują samorządy we współpracy z sektorem prywatnym?
  • Na czym polega program InPost Green City?

Miasta stają dziś przed zupełnie innymi wyzwaniami niż przed laty. Dostępność komunikacji miejskiej czy placówek edukacyjnych stała się standardem w większości dużych miast. Wyzwaniem jest obecnie dostosowanie miejskiej infrastruktury w taki sposób, by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, m.in. poprzez rozwój transportu niskoemisyjnego. Miasta starają się też zwiększyć powierzchnie zielone, które pochłoną emisje gazów cieplarnianych i ograniczą efekt miejskich wysp ciepła. Planiści szukają więc obszarów do przeobrażenia w skwery lub zielone łączniki, które naturalnie wpiszą się w tkankę urbanistyczną. To odpowiedź na założenia koncepcji green city, która zakłada, że miasto powinno mieć jak najwyższy udział zieleni i dbać o dobre samopoczucie mieszkańców.  

Miasta i prywatni inwestorzy w kooperatywie

Samorządy we współpracy z prywatnymi firmami inwestują w rozwój infrastruktury, która może przyczyniać się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, m.in. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, sieci rowerów miejskich oraz carsharing. Wiele miast rozwija także transport publiczny, wprowadzając autobusy elektryczne czy wodorowe.

Jednym z mechanizmów umożliwiających taką współpracę są partnerstwa publiczno-prywatne (PPP), które jasno określają podział odpowiedzialności i przynoszą korzyści obu stronom. Firmy dostarczają technologię oraz wiedzę ekspercką, a miasta zyskują nowoczesne i wydajne rozwiązania.

Program InPost Green City – miasta i InPost w poszukiwaniu możliwości zmniejszania emisji CO2

InPost, jeden z największych operatorów logistycznych w Polsce, prowadzi program InPost Green City, który koncentruje się na wdrażaniu rozwiązań, które mogą przyczyniać się do zmniejszania  wpływu działalności logistycznej na środowisko. W jego ramach firma:

  • Stopniowo modernizuje flotę kurierską, uwzględniając pojazdy elektryczne. 
  • Rozbudowuje sieć Paczkomatów®, wyposażając niektóre z nich w czujniki powietrza mierzące pyły PM2,5 i PM10. Dane z tych czujników mogą pomóc w monitorowaniu jakości powietrza w wybranych lokalizacjach.
  • Współpracuje z samorządami, angażując się w wybrane projekty związane z zazielenianiem przestrzeni miejskich oraz rozwijaniem infrastruktury dla transportu, który może przyczyniać się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla w miastach.

Program InPost Green City funkcjonuje w ponad 100 miastach, obejmując zarówno duże metropolie, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, jak i mniejsze miejscowości, np. Pleszew czy Zgorzelec. InPost zapowiada dalszy rozwój inicjatywy i deklaruje otwartość na współpracę z kolejnymi samorządami.

Parki kieszonkowe to rezultat współpracy firmy InPost i samorządów | Fot. materiały prasowe InPost

Korzyści dla miast można mnożyć

Przyłączenie do programu daje miastom m.in. środki na rewitalizację infrastruktury miejskiej, np. placów zabaw. Powstają również nowe tereny zielone, jak łąki kwietne, wkomponowane w tkankę miejską. 

W Łodzi posadzono park, w Krakowie zorganizowano akcję sadzenia drzew we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej, a w Lublinie stworzono ogrody deszczowe. Na stawianych przez InPost maszynach Paczkomat® posadzono zieleń na dachach.

Marta Zalewska

Dyrektor ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City

Niewątpliwym autem dołączenia do programu InPost Green City jest możliwość wzięcia udziału w inicjatywach edukacyjnych. Co roku od maja do września w wybranych miastach powstają EduStrefy, czyli miejsca, w których mieszkańcy mogą spotkać się z ekoedukatorami, wziąć udział w warsztatach związanych z ekorozwojem miast, a dzięki interaktywnej wystawie wyostrzyć zmysły na zieleń w mieście. 

InPost Green City dba także o edukację specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju. Funduje stypendia dla studentów i doktorantów kierunków związanych z ESG i nie tylko. Wśród stypendystów znajdowali się również studenci architektury, biotechnologii czy informatyki. 

Miasta muszą myśleć o jakości życia mieszkańców w dłuższej perspektywie. Samorządy sięgają więc po możliwości, jakie stwarzają im prywatni inwestorzy, a programy takie jak InPost Green City są dowodem na to, że takie współprace mogą z powodzeniem trwać przez lata, z dobrym, prospołecznym i proekologicznym skutkiem. 

Działania w ramach programu InPost Green City wspierają bioróżnorodność | Fot. materiały prasowe InPost

Czytaj także:

    Firmowy adres e-mail
    Numer telefonu
    Temat wiadomości
    Klikając przycisk “Wyślij zapytanie” zgadzasz się przekazanie przez nas informacji handlowych do Partnera, który będzie przetwarzał Twoje dane w celach marketingowych. Informacje o Partnerze znajdują się w tekście wyżej. Szczegóły dot. przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Odezwiemy się do Państwa w ciągu 1-2 dni roboczych na adres e-mail: [email].