Monitorowanie zużycia energii to jedno z podstawowych, a jednocześnie prostych do wdrożenia działań wchodzących w zakres strategii ESG. Kontrola i analiza tych wartości to szansa na zidentyfikowanie obszarów wymagających modernizacji oraz wdrożenie rozwiązań, które przyniosą oszczędności.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie działania można podjąć, żeby kontrolować zużycie energii?
- Dlaczego warto weryfikować zużycie energii?
Zużycie energii w przedsiębiorstwie warto sprawdzać wielowymiarowo. Na taką analizę może składać się np. weryfikacja rachunków i monitorowanie poboru prądu przez poszczególne urządzenia. Jednym z kluczowych działań jest też kontrola odczytów licznika. Urządzenie jest podstawą rozliczenia między dostawcą a odbiorcą energii elektrycznej, ale też narzędziem do bieżącej weryfikacji zużycia prądu. Dzięki temu można wychwycić wzrosty lub spadki ilości wykorzystanej energii, a także oszacować wysokość rachunku.
Co potrafi inteligentny licznik?
Pierwsze liczniki były urządzeniami mechanicznymi i indukcyjnymi. Ich działanie polegało na obracaniu się aluminiowej tarczy z różną prędkością (zależną od ilości zużywanej energii). Na podstawie liczby obrotów wyliczano ilość zużytej energii. Urządzenia tego typu wychodzą już z użytku. Coraz częściej wykorzystuje się dokładniejsze od nich urządzenia elektroniczne, które generują impulsy w ilości proporcjonalnej do zużywanej energii. Pomiarowi poddawane jest bieżące zużycie mocy (w watach) oraz wykorzystanie energii elektrycznej (w kilowatogodzinach). Nowoczesną odmianą liczników elektronicznych są inteligentne urządzenia pomiarowe. Monitorują one zużycie energii w czasie rzeczywistym i pozwalają prognozować wydatki, zaznacza Maciej Żuk, szef działu inteligentnych budynków w F&F, jednym z polskich producentów nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń elektronicznych z dziedziny techniki przekaźnikowej.
Sposoby na weryfikację zużycia energii
Pełna analiza zużycia energii powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest sprawdzanie i porównanie wskazań licznika oraz otrzymywanych rachunków za energię. Warto zwrócić uwagę na wszelkie różnice, a także zmiany na przestrzeni miesięcy. Jeśli na przykład firma nie zintensyfikowała wykorzystania maszyn na skutek zwiększenia produkcji, a zużycie energii rośnie, może to świadczyć o awarii sprzętu lub samego licznika. Pobór prądu przez poszczególne urządzenia i maszyny również warto regularnie monitorować, aby wychwycić wszelkie anomalie, a także zidentyfikować sprzęty wymagające modernizacji lub wymiany na bardziej energooszczędne modele. Zużycie energii przez dany sprzęt można sprawdzić za pomocą podliczników. Wpina się je pomiędzy linię zasilającą a maszynę lub urządzenie, które ma być opomiarowane.
Kontrolę zużycia energii elektrycznej wspierają też nowoczesne technologie.
Kontrola zużycia energii się opłaca
Sprawdzanie i kontrolowanie zużycia energii przynosi wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i pozafinansowych. Wśród nich można wymienić:
- ochronę środowiska – mniejsze zużycie energii oznacza mniejszy ślad węglowy, co wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju i wpływa na wizerunek firmy wśród konsumentów i kontrahentów;
- spełnienie wymogów prawnych – monitorowanie zużycia energii pomaga zidentyfikować możliwości optymalizacji procesów i zwiększenia efektywności energetycznej, co można wykazać w raporcie ESG;
- oszczędności finansowe – kontrola i analiza zużycia energii pozwala sprawdzić, czy w procesach dochodzi do marnowania energii, a także zweryfikować, które sprzęty warto zmodernizować, aby zwiększyć efektywność energetyczną;
- pośrednie oszczędności finansowe – wynikające z uniknięcia kar lub dodatkowych kosztów związanych z wysokim zużyciem energii i emisją gazów cieplarnianych;
- możliwość uzyskania zielonego finansowania – firmy, które aktywnie zarządzają wydajnością energetyczną, mogą uzyskać unijne dotacje na modernizację oraz rozwój zrównoważonego biznesu lub tzw. zielone kredyty na korzystniejszych warunkach.
Kontrola i monitorowanie zużycia energii to ciągły proces. Regularna analiza danych pomaga w podejmowaniu decyzji co do inwestycji w nowoczesne technologie zwiększające efektywność energetyczną. To ważne działania w kontekście zrównoważonego rozwoju, ponieważ oprócz korzyści finansowych przynoszą też te środowiskowe i wizerunkowe.