Polska firma technologiczna NanoSci, znana z innowacyjnych rozwiązań w zakresie oczyszczania powietrza, nawiązała współpracę ze Skanska Residential Development Poland. W ramach pilotażu w jednym z krakowskich biur sprzedaży mieszkań wdrożono system, który łączy filtrację powietrza z odzyskiem ciepła do zasilania budynków. Docelowo rozwiązanie ma zostać zastosowane również w inwestycjach mieszkaniowych realizowanych przez dewelopera.
Firmy NanoSci oraz Skanska Residential Development Poland wspólnie opracowują fotokatalityczny rekuperator decentralny. Urządzenie działa niczym „płuca w ścianie”, zapewniając efektywną wentylację. Naprzemiennie dostarcza z zewnątrz powietrze oczyszczone m.in. z gazowych składników smogu, jednocześnie usuwając nadmiar dwutlenku węgla z pomieszczenia. Fotokatalityczny rekuperator decentralny zauważalnie poprawia jakość powietrza, które w Polsce wciąż jest często silnie zanieczyszczone smogiem, ale też redukuje koszty ogrzewania i wychodzi naprzeciw stale zaostrzanym normom środowiskowym dotyczącym energooszczędności budynków.
Do tej pory w Polsce i Europie rekuperatory decentralne były używane przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Celem współpracy NanoSci i Skanska jest, by urządzenia po serii koniecznych testów zostały dostosowane do nowych potrzeb i znalazły zastosowanie także w budownictwie wielorodzinnym. W ten sposób otworzą nowe możliwości dla klientów dewelopera.
Pilotażowo urządzenia zostały zainstalowane w krakowskim biurze sprzedaży Skanska. Będą tam intensywnie testowane przez kilka miesięcy. Uwagi użytkowników biura – czyli pracowników Skanska – będą na bieżąco zbierane oraz wdrażane, aby jak najlepiej zoptymalizować rekuperatory. Po okresie testów powstanie szczegółowy raport podsumowujący efektywność tego rozwiązania. Przeprowadzona analiza umożliwi dalsze doskonalenie technologii, która ma znaleźć zastosowanie w przyszłych inwestycjach Skanska.
Dla użytkowników to szereg korzyści
Rekuperator NanoSci nie tylko oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń zawartych w dokuczliwym w Polsce smogu, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, lotne związki organiczne (LZO), wirusy i bakterie, ale także pozwala na znaczne oszczędności zużywanej energii. Dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z mieszkania pomieszczenia pozostają ciepłe nawet przy intensywnym wietrzeniu.
Jak dodaje Artur Łeszczyński ze Skanska Residential Development Poland firma stale podnosi wydajność energooszczędnych rozwiązań w swoich projektach mieszkaniowych. Dzięki redukcji zużycia coraz droższej energii podnosi komfort życia klientów, a jednocześnie minimalizuje wpływ człowieka na klimat, realizując ambitne cele Skanska w ramach zeroemisyjności budynków. Każde nowe rozwiązanie zbliża firmę do neutralności środowiskowej, którą ma zamiar osiągnąć już w 2045 r.
Zalety rekuperatorów
Opracowany przez NanoSci system wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacji i minimalnymi potrzebami związanymi z jego obsługą. Tradycyjne urządzenia oczyszczające wymagają wymiany filtrów węglowych lub HEPA co kilka miesięcy, podczas gdy rekuperator NanoSci wymaga wymiany kluczowych komponentów, takich jak warstwa fotokatalityczna z diodami LED, jedynie co około 5 lat. Rekuperator decentralny NanoSci działa w oparciu o ciągłą komunikację między urządzeniami. Integruje także różne sensory, jak na przykład informujące o bieżącej jakości powietrza czy monitorujące otwarcie okien.
Mieszkańcy wielu miast borykają się z problemem wysokiego stężenia CO2 oraz LZO (lotnych związków organicznych) w pomieszczeniach. Badania Europejskiej Agencji Środowiska wskazują, że stężenie tych związków, uwalnianych m.in. z wykładzin, klejów, tapet, środków czyszczących i innych substancji chemicznych, może być w mieszkaniach od 2 do 5 razy wyższe niż na zewnątrz. Jednocześnie dostarczanie świeżego i czystego powietrza z zewnątrz jest utrudnione przez smog, spaliny i wychładzanie pomieszczeń podczas wietrzenia.
Jak wskazuje Adam Kądziela z NanoSci wykorzystane w projekcie rekuperatory rozwiązują te problemy, dostarczając oczyszczone powietrze bez konieczności otwierania okien. Nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców, ale również ograniczają ryzyko transmisji chorób pomiędzy mieszkańcami, wspierając regenerację organizmu podczas snu.