Grupa InPost nie tylko ułatwia codzienne przesyłki, ale także aktywnie wspiera ideę gospodarki cyrkularnej. Program EKOzwroty pozwala Polakom w prosty sposób przekazywać niepotrzebne, ale nadal użyteczne przedmioty, takie jak tekstylia, książki czy sprzęt AGD.
EKOzwroty – proste rozwiązanie dla ekologii
W 2024 roku w ramach EKOzwrotów nadano ponad 130 tysięcy przesyłek, co dało 530 ton rzeczy nadających się do ponownego użycia. Proces jest niezwykle prosty – wystarczy skorzystać z dowolnego Paczkomatu InPost i za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony szybkiezwroty.pl nadać paczkę całkowicie za darmo.
Przekazane przedmioty trafiają do profesjonalnej firmy, gdzie są sprawdzane pod kątem ich stanu. Aż 70% rzeczy może być ponownie wykorzystanych zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. W przypadku sprzętu elektronicznego spełniającego normy unijne przeprowadzane są odpowiednie testy, a jeśli naprawa jest opłacalna, urządzenia wracają do obiegu. Jeśli nie nadają się do użytku, trafiają do recyklingu, gdzie odzyskuje się ponad 80% surowców.
Nowe przepisy i rosnące zainteresowanie EKOzwrotami
Od 1 stycznia 2025 roku w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, konsumenci nie będą mogli wyrzucać tekstyliów do odpadów zmieszanych – odbiorem takich rzeczy zajmą się PSZOK-i. Już teraz EKOzwroty wpisują się w ten trend, ułatwiając przekazywanie ubrań i obuwia, które stanowią 60% wszystkich przesyłek.
Rzeczy trafiają bezpośrednio do potrzebujących
W czwartym kwartale 2024 roku aż 83 proc. tekstyliów zostało przekazanych do dalszego użytkowania. Za pośrednictwem Fundacji Odzyskaj Środowisko rzeczy trafiają także bezpośrednio do potrzebujących w świetlicach środowiskowych, schroniskach, bibliotekach czy innych stowarzyszeniach.
InPost uruchamia też nowe wyzwanie w ramach programu lojalnościowego. Dotychczas za każdy nadany EKOzwrot dostawało się 20 InCoinów, natomiast w ramach kampanii „Porządki bez wyrzutów” InPost podwaja tą liczbę – do 12 marca za nadanie EKOzwrotu zyskuje się 20 + 20 InCoinów ekstra.
Odpowiedź na nowe regulacje
Zgodnie z nowelizacją z lipca 2019 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 stycznia 2025 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży. Tym samym konsumenci nie mogą już wyrzucać ich do kontenerów z odpadami zmieszanymi.
W przypadku sprzętu elektronicznego, oddanego w ramach EKOzwrotów – jeżeli usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnej funkcji, a koszt serwisu nie przekracza kosztów wytworzenia – produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu. Jeżeli sprzęt nie nadaje się do ponownego użycia, jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu – dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 proc. materiałów – surowców, które posłużą do budowy nowych urządzeń.