Krzyżyk zamykający popup
Webinar: Zielone kłamstwa. Czy greenwashing dotyczy Twojej firmy? Czytaj więcej

InPost uruchomił projekt budowy wiat solarnych zintegrowanych z paczkomatami na przystankach autobusowych w małych miejscowościach i wsiach. Pierwsza wiata solarna została zainstalowana w gminie Nędza w województwie Śląskim w październiku 2023 r.

Nazwa firmyInpost
BranżaBranża logistyczna
Liczba pracowników16 tys.
KategoriaEnvironment (Aspekt środowiskowy)
Czy firma sporządza raporty niefinansoweTak 

Problem:

Tradycyjne paczkomaty wymagają zasilania z sieci energetycznej, która w Polsce w dużej mierze opiera się na nieodnawialnych źródłach energii, takich jak węgiel. To powoduje znaczące emisje dwutlenku węgla związane z działaniem paczkomatów. Dodatkowo, rosnące zapotrzebowanie na usługi kurierskie zwiększa zużycie energii i obciąża infrastrukturę energetyczną, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie dostęp do nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań bywa ograniczony.

Cele:

W ramach swojej długofalowej strategii ESG, firma postawiła sobie za cel zminimalizowanie wpływu swojej działalności na środowisko. Wprowadzenie odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej paczkomatów stanowi jedno z istotniejszych działań w realizacji tych założeń. Do 2030 r. InPost planuje zredukować bezwzględną emisję gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 o 42 proc. w stosunku do roku bazowego 2021. Jednocześnie, firma dąży do neutralności klimatycznej w zakresie 1 i 2 do 2025 r., a pełna neutralność w całym łańcuchu wartości ma zostać osiągnięta do 2040 r.

Rozwiązanie:

W ramach programu ,,InPost Green City” firma uruchomiła projekt budowy wiat solarnych zintegrowanych z paczkomatami na przystankach autobusowych w małych miejscowościach i wsiach. Pierwsza wiata solarna została zainstalowana w gminie Nędza w województwie Śląskim w październiku 2023 r. Projekt ,,InPost Green City” obejmuje:

  • Instalację paneli fotowoltaicznych: Wiaty są wyposażone w cztery panele słoneczne o łącznej powierzchni 5,25 m², które rocznie generują 680 kWh energii. 79 proc. tej energii jest przeznaczone na zasilanie paczkomatu, co sprawia, że jest on samowystarczalny energetycznie.
  • Zasilanie dodatkowej infrastruktury przystanku: Pozostała energia zasila oświetlenie LED, gniazda USB oraz ładowarki indukcyjne znajdujące się w obrębie przystanków, co zwiększa komfort pasażerów oczekujących na transport publiczny.
Wiata solarna zintegrowana z paczkomatem – źródło: Inpost

Korzyści:

Projekt budowy wiat solarnych zintegrowanych z paczkomatami niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla środowiska, społeczności lokalnych, jak i samej firmy InPost:

  • Redukcja emisji: Każda wiata solarna pozwala uniknąć emisji 183,24 kg dwutlenku węgla rocznie, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego firmy.
  • Zrównoważony rozwój infrastruktury miejskiej: Projekt łączy usługi kurierskie oferowane przez InPost z transportem publicznym, wspierając rozwój nowoczesnych, ekologicznych przestrzeni w małych miejscowościach i wsiach. Wiaty solarne poprawiają funkcjonalność przystanków, jednocześnie minimalizując ich wpływ na środowisko poprzez zasilanie energią odnawialną.
  • Długoterminowe oszczędności: Samowystarczalność energetyczna paczkomatów obniża koszty operacyjne związane ze zużyciem energii, co w dłuższej perspektywie generuje oszczędności dla firmy.

Narzędzia:

W projekcie zastosowano technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, systemy zarządzania energią oraz nowoczesna infrastruktura przystankowa. Te elementy pozwalają na zasilanie paczkomatów energią odnawialną, zwiększając efektywność energetyczną i wspierając ekologiczne funkcjonowanie całej instalacji.

Współpraca:

Projekt budowy wiat solarnych zintegrowanych z paczkomatami został zrealizowany we współpracy z lokalnymi samorządami, które pomogły w wyborze odpowiednich lokalizacji oraz w integracji projektu z infrastrukturą publiczną. Współpraca ta pozwoliła na dostosowanie projektu do potrzeb lokalnych społeczności i ich specyficznych wymagań.

Komentarz eksperta:

Zrównoważony rozwój to kluczowy element strategii biznesowej InPost. Myślimy o ekologii na każdym etapie naszego biznesu – wykorzystujemy najbardziej ekologiczną formę dostaw, jakim jest urządzenie paczkomat, posiadamy flotę samochodów elektrycznych, wraz z GreenWay inwestujemy w sieć stacji ładowania elektryków, do tego wspieramy eko inicjatywy w polskich miastach w ramach programu ,,InPost Green City”, a obecnie ruszamy z solarnymi wiatami na terenie całego kraju

Waldemar Brzoska

dyrektor biura ekspansji, rozstawień, POK i serwisu InPost

Źródła:

  1. InPost IAR 2023
  2. InPost ESG Strategy
  3. InPost Solar Canopies – Business Insider