Krzyżyk zamykający popup

Setki kilogramów przedmiotów trafiają z powrotem do obiegu zamiast na wysypiska. InPost, we współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko, pokazuje, że logistyka może być nie tylko szybka i wygodna, ale także może przyczyniać się do wdrażania w codzienne życie modeli cyrkularnych.

Nazwa firmy:InPost
Branża:Logistyczna
Liczba pracowników:16 000
KategoriaEnvironment (aspekt środowiskowy)
Czy firma sporządza raport niefinansowy?Tak

Problem

Polacy produkują rocznie ponad 13 mln ton odpadów, jak wynika z danych GUS. Na wysypiska trafiają tony śmieci, a tradycyjne metody zarządzania środowiskowego, w tym zarządzanie odpadami, są niewystarczające. To prowadzi do zwiększenia zanieczyszczeń wód i gleb, a jednocześnie przyczynia się do ciągłego wytwarzania produktów w niepotrzebnej ilości.

Cele

W ramach długofalowej strategii ESG firma InPost postawiła sobie za cel zminimalizowanie wpływu swojej działalności na środowisko. Wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań w zakresie edukacji oraz promowanie rozwiązań obiegu zamkniętego to jedne z głównych celów przyjętych w Strategii Dekarbonizacji InPost. Firma zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2025 r. w zakresie emisji bezpośrednich i pośrednich (zakresy 1 i 2). Planuje również redukcję bezwzględnych emisji gazów cieplarnianych o 42 proc. do 2030 r. w porównaniu z rokiem bazowym 2021. W długoterminowej perspektywie InPost dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 r., redukując emisje w zakresie 1 i 2 o 95 proc. oraz w zakresie 3 o 90 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Szczegółowe informacje dostępne są w raporcie: InPost Raport 2024

Rozwiązanie

Już w 2022 r. firma uruchomiła projekt EKOzwroty, który ma na celu promowanie recyklingu oraz zmniejszenie ilości odpadów. Projekt EKOzwroty obejmuje:

  • Wykorzystanie urządzeń Paczkomat do dokonywania zwrotów nadających się do użytku przedmiotów – w całej Polsce klienci mogą korzystać z darmowej opcji nadania EKOzwrotu. Przy pomocy kodu generowanego z aplikacji mobilnej lub strony internetowej EKOzwroty są dostępne dla użytkowników, którzy będą mogli zwracać przedmioty do ponownego wykorzystania.
  • Edukację ekologiczną – InPost prowadzi kampanie edukacyjne, które mają zwiększyć świadomość ekologiczną wśród klientów. Kampanie te obejmują informacje na temat korzyści płynących z recyklingu.

Korzyści

EKOzwroty przynoszą korzyści zarówno dla środowiska, społeczności lokalnych, jak i samej firmy. W projekcie InPost stawia na gospodarkę obiegu zamkniętego – każdy z nadających się do użycia  przedmiotów, trafi do ponownego użycia lub przetworzenia. W skali roku to setki kilogramów, w związku z czym projekt przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego i wodnego. Nie trzeba produkować nowych przedmiotów – na rynek wprowadzane są przedmioty w tzw. drugim obiegu.

Zebrane przedmioty (odzież, obuwie, sprzęt elektryczny i elektroniczny, książki czy zabawki) trafiają do profesjonalnej firmy, gdzie są sprawdzane pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania w części lub w całości. Zostają poddane testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia i jeżeli usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnych funkcji, a koszty serwisu nie przekraczają kosztów wytworzenia, produkt może zostać ponownie wprowadzony do obiegu. 

Jeżeli przedmiot nie nadaje się do ponownego użycia, jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania np. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 procent materiałów, które posłużą do budowy nowych urządzeń. Część przedmiotów trafia na cele charytatywne.

Narzędzia 

W projekcie postawiono na istniejącą technologię maszyn Paczkomat. Nie było potrzeby stawiania dodatkowych pojemników. W transporcie wykorzystana jest nowoczesna infrastruktura kurierska. Współpraca z partnerem, jakim jest Fundacja Odzyskaj Środowisko, pozwala efektywnie zarządzać przedmiotami oddanymi przez klientów.

Współpraca

Projekt EKOzwroty został zrealizowany we współpracy z dużymi brandami, które popularyzują usługę wśród swoich klientów. Wkrótce do programu dołączą miasta, dla których EKOzwroty są odpowiedzią na wyzwania gospodarki obiegu zamkniętego.

Komentarz eksperta

Zrównoważony rozwój to kluczowy element strategii biznesowej InPost. Myślimy o ekologii na każdym etapie naszego biznesu – wykorzystujemy najbardziej ekologiczną formę dostaw, jakim jest urządzenie Paczkomat, posiadamy flotę samochodów elektrycznych, do tego wspieramy inicjatywy w polskich miastach w ramach programu „InPost Green City”. Projekt EKOzwroty jest powszechny – dostępny dla każdego, za darmo i  na terenie całego kraju.

Katarzyna Zegiel

Kierownik Projektu, Dział Innowacji Logistycznej

    Firmowy adres e-mail
    Numer telefonu
    Temat wiadomości
    Klikając przycisk “Wyślij zapytanie” zgadzasz się przekazanie przez nas informacji handlowych do Partnera, który będzie przetwarzał Twoje dane w celach marketingowych. Informacje o Partnerze znajdują się w tekście wyżej. Szczegóły dot. przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Odezwiemy się do Państwa w ciągu 1-2 dni roboczych na adres e-mail: [email].