Krzyżyk zamykający popup

Około milion budynków w Polsce to tzw. wampiry energetyczne, czyli obiekty klasy G, zużywające bardzo dużo energii — wynika z danych zawartych w Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków zatwierdzonej przez Radę Ministrów w 2022 r. Jednym ze sposobów na poprawę ich parametrów jest modernizacja instalacji.

Z artykułu dowiesz się:

  • Ile może kosztować modernizacja instalacji elektrycznej?
  • Co może wchodzić w zakres modernizacji?
  • Jakie są korzyści z modernizacji instalacji?

Modernizację instalacji wykonuje się, aby poprawić parametry użytkowe lub techniczne danego budynku czy lokalu i usprawnić jego funkcjonowanie. Działania mogą polegać na wymianie starych materiałów na nowe lub na wykorzystaniu bardziej nowoczesnych technologii. Zakres prac zaliczanych do modernizacji jest szeroki, bo mogą jej podlegać wszelkiego rodzaju instalacje: elektryczne, grzewcze, wodno-kanalizacyjne czy teletechniczne.

Modernizacja instalacji w praktyce

Jedną z głównych motywacji do przeprowadzenia modernizacji jest poszukiwanie oszczędności w wykorzystaniu energii elektrycznej i cieplnej. Nie tylko ze względów finansowych, ale też z powodu rosnącej świadomości na temat zmian środowiskowych i pojawiających się z tego powodu regulacji prawnych. Przemysł energetyczny jest głównym sprawcą zmian klimatycznych, pokazuje UNEP Emissions Gap Report 2024. Dlatego stosuje się w nim rozwiązania, które zwiększają efektywność energetyczną i ograniczają wydobycie surowców energetycznych. Priorytetem jest modernizowanie starych i nieefektywnych systemów.

Modernizacji może podlegać m.in. instalacja grzewcza. Staje się ona konieczna, gdy efektywność grzewcza spada, czego przejawem są duże straty ciepła, a przy tym wysokie rachunki za ogrzewanie. W zakres zmian może wchodzić np. wymiana rur czy innych elementów systemów grzewczych. Można też usprawniać młodsze instalacje, np. poprzez uszczelnienie systemów i wyeliminowanie ubytków wody czy chemiczne przepłukanie instalacji w celu usunięcia kamienia i przywrócenia drożności przewodów. Rozwiązaniem jest też docieplenie budynku i poprawa termoizolacji przewodów w pomieszczeniach o niższej temperaturze (piwnice, magazyny).

W przypadku instalacji elektrycznej modernizacja może obejmować wymianę sprzętów na bardziej efektywne energetycznie czy przejście na energię z odnawialnych źródeł. Przy okazji warto też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które m.in. pozwalają na mierzenie i zarządzanie zużyciem energii. Systemy nowszej generacji, takie jak Meternet ENMS firmy F&F, umożliwiają bieżącą analizę parametrów i podpowiadają najkorzystniejsze rozwiązania, np. rekomendują, z którego źródła energii korzystać. System zdalnego odczytu pomaga także szybciej zidentyfikować awarię sieci lub maszyny, co pozwala zredukować koszty generowane podczas przymusowych przestojów produkcyjnych. W zakres prac modernizacyjnych może też wchodzić zainstalowanie ograniczników poboru mocy. Służą one do odłączenia zasilania obwodu instalacji elektrycznej w przypadku przekroczenia ustalonej wartości mocy pobieranej przez odbiorniki w tym obwodzie. Chronią przed niedozwolonym przyłączem i kradzieżą energii elektrycznej.

Modernizacja dotyczy też urządzeń kontrolno-pomiarowych, które są kluczowe dla działalności wielu przedsiębiorstw. Nowoczesne instalacje pozwalają sprawdzać i optymalizować warunki środowiskowe, takie jak temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach magazynowych. Elementem modernizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej może być z kolei montaż czujników poziomu cieczy. Skutecznie zabezpieczają one przed zalaniem pomieszczenia, w których zainstalowane są zawory lub rury przepływowe.

Ile może kosztować modernizacja?

Koszt przeprowadzenia wymiany instalacji zależy od zakresu prac i metrażu modernizowanego lokalu. Można przyjąć, że w przypadku systemu elektrycznego stawka za jeden mkw. to około 100 zł, wynika z danych portalu monterbudowy.pl. Dodając do tego koszty materiałów, robocizny i dodatkowych czynności takich jak wykonanie audytu czy sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, koszt modernizacji może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł.

Kwoty te mogą wydawać się wysokie, jednak można je zredukować dzięki ulgom podatkowym czy dofinansowaniom takim jak Fundusze Unijne dla firm. Ponadto zastąpienie przestarzałych przewodów czy transformatorów nowymi ogranicza straty energetyczne i poprawia efektywność urządzeń. Zdarza się więc, że oszczędności rekompensują inwestycję już w kilka lat.

Maciej Żuk

Maciej Żuk

Szef działu inteligentnych budynków w F&F

Na oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów operacyjnych może wpłynąć wykorzystanie technologii smart. Pozwala ona na zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi. To wygodna opcja np. w przedsiębiorstwach, które korzystają z dużej liczby maszyn i sprzętów w swojej działalności. Urządzenia można szybko wyłączyć i włączyć, gdy istnieje taka potrzeba. To zapobiega utrzymywaniu sprzętów w stanie czuwania, który, wbrew powszechnej opinii, może mieć znaczenie dla wysokości rachunków

Modernizacja przynosi korzyści

Inwestycja w modernizację przekłada się też na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa. Coraz więcej klientów i kontrahentów zwraca uwagę na zrównoważony rozwój, a firmy inwestujące w nowoczesne rozwiązania modernizacyjne są postrzegane jako odpowiedzialne społecznie i ekologicznie. Modernizacja instalacji bezpośrednio przekłada się też na bezpieczeństwo pracowników i zapewnienie ciągłości działania przedsiębiorstwa. Starsze instalacje energetyczne są bardziej podatne na awarie, przeciążenia czy inne problemy techniczne. Ponadto uzyskane dzięki takim działaniom certyfikaty zrównoważonego rozwoju mogą być atutem w przetargach czy budowaniu wizerunku firmy. Przeprowadzenie modernizacji zabezpiecza też prawne i finansowe interesy firmy, np. w zakresie przepisów wymagających ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zmiany, wynikające m.in. z dyrektywy CSRD, są wprowadzane systematycznie i  będzie ich coraz więcej. Inwestycja w modernizację instalacji energetycznych pozwala zmniejszyć wpływ działalności firmy na środowisko i jednocześnie dostosować się do wymagań prawnych i uniknąć kar finansowych.

W dobie rosnących cen energii, potrzeby zmniejszania emisji gazów cieplarnianych oraz wymagań związanych z bezpieczeństwem, unowocześnienie systemów to nie tylko wydatek, ale i strategiczna inwestycja.

    Firmowy adres e-mail
    Numer telefonu
    Temat wiadomości
    Klikając przycisk “Wyślij zapytanie” zgadzasz się przekazanie przez nas informacji handlowych do Partnera, który będzie przetwarzał Twoje dane w celach marketingowych. Informacje o Partnerze znajdują się w tekście wyżej. Szczegóły dot. przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Odezwiemy się do Państwa w ciągu 1-2 dni roboczych na adres e-mail: [email].