Krzyżyk zamykający popup
Webinar: Zielone kłamstwa. Czy greenwashing dotyczy Twojej firmy? Czytaj więcej

Rzetelne podejście do przygotowania sprawozdania może wymagać znacznych nakładów finansowych. Większość przedsiębiorców jest na to gotowa, wynika z badania EY „Long Term Value and Corporate Governance Survey 2023”. 74 proc. ankietowanych stwierdziło, że kwestie związane z ESG powinny być na stałe włączone w prace zarządów, nawet jeśli krótkoterminowo miałoby to wpłynąć na dochodowość i wyniki finansowe firm.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie działania związane z raportowaniem ESG mogą wymagać wydatków?
  • Dlaczego warto inwestować w rzetelne raportowanie zrównoważonego rozwoju?

65 proc. firm jest gotowa przeznaczyć pieniądze na inwestycje w zrównoważony rozwój, pokazuje raport Ayming Polska ,,Biznes w równowadze: Jak przyspieszyć transformację ESG?”. Analiza dotyczyła działań związanych bezpośrednio z dostosowaniem się do wymogów ESG, takich jak zwiększenie efektywności energetycznej. Nie uwzględniono w niej jednak kosztów, które wiążą się z samym raportowaniem.

Sprawniejsze raportowanie to dodatkowe koszty

Na firmy, które muszą (lub chcą) dostosować się do wymogów ESG, czeka sporo zadań.  Raportowanie wymaga odpowiedniego przygotowania – analizy, jakie dane będą potrzebne, sprawdzenia, skąd można je pozyskać, zebrania ich i opracowania.

Bartosz Niwiński

Bartosz Niwiński

Chief Revenue Officer Diaphane Software, firmy oferującej ,,Platformę ESG”

Nasza praktyka pokazuje, że często do tych działań delegowani są pracownicy, którzy już mają inne obowiązki, są zatrudnieni na przykład w działach HR czy marketingu. Kadra kierownicza nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, ile pracy wymaga rzetelne przygotowanie raportu niefinansowego. Dla pracownika zatrudnionego na innym stanowisku priorytetem będą jego zadania. Skutkiem może być rosnąca frustracja albo brak czasu na rzetelną realizację działań związanych z ESG.

Dlatego jedną z inwestycji wartych do rozważenia jest zatrudnienie nowego pracownika, a niekiedy nawet całego zespołu, delegowanego do zarządzania obszarami ESG w organizacji. Co dziesiąta firma ujęta w raporcie „ESG w polskim biznesie” Grant Thornton zdecydowała się wyznaczyć lidera odpowiedzialnego za raportowanie ESG, a 9 proc. badanych organizacji powołało w tym celu odpowiednią grupę. To wciąż niewiele, jednak ponad 50 proc. pracodawców objętych dyrektywą CSRD planuje rekrutacje nowych specjalistów ESG, jak wynika z analiz ekspertów firmy rekrutacyjnej Antal. Statystyki pokazują, że przeciętne miesięczne zarobki specjalistów z zakresu ESG wynoszą od 8 tys. zł do 12 tys. zł brutto.

Konieczne może być także poniesienie wydatków na uproszczenie i usprawnienie procesu zbierania, porządkowania oraz raportowania danych. Pomocne mogą się tu okazać narzędzia zaprojektowane do automatyzacji tych działań, analizy informacji i sporządzania na ich podstawie sprawozdania. 

Bartosz Niwiński

Bartosz Niwiński

,,Platforma ESG” to zintegrowane środowisko pracy, pozwalające na agregację danych z różnych działów i systemów, z których korzysta dane przedsiębiorstwo. Zebranie informacji w jednym miejscu usprawnia pracę, a także pozwala na analizowanie danych i przygotowanie raportu niefinansowego zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Korzystanie z takiego narzędzia eliminuje ryzyko popełniania błędów i sprawia, że raportowanie ESG staje się niewrażliwe na ewentualne zmiany kadrowe w firmie, ponieważ wszystkie potrzebne dane są dostępne na platformie.

Może się jednak okazać, że przygotowanie się do raportowania niefinansowego i sporządzenie strategii zrównoważonego rozwoju będzie wymagało wsparcia specjalistów. W takim przypadku niezbędna okazuje się kolejna inwestycja – w wykonanie audytu zewnętrznego, czyli analizy i weryfikacji działań firmy pod względem czynników ESG. Jego celem jest zidentyfikowanie obszarów do poprawy, ocena ryzyka i możliwości wdrożenia rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem (np. wskazanie sposobów na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla). Zaletą takiego procesu jest obiektywizm zewnętrznego audytora, który będzie w stanie ustalić, które z dotychczasowych działań firmy są zgodne ze standardami raportowania i wskazać obszary do poprawy. Dane zebrane podczas audytu i wnioski przygotowane na jego podstawie, z uwzględnieniem specyfiki danej firmy, mogą służyć jako baza do przygotowania raportu.

Lepiej zainwestować niż później żałować

Szeroki zakres działań, które trzeba podjąć, aby przygotować informacje niezbędne do raportowania, rozproszenie danych i ich ilość mogą sprawić, że zainwestowanie we wsparcie będzie konieczne. Tym bardziej, że wszelkie uchybienia w zakresie raportowania mogą mieć poważne konsekwencje takie jak:

  • kary finansowe dla firmy, nawet do 30 mln w zależności od dochodów, przewidziane w ustawie o rachunkowości,
  • brak transparentności może przełożyć się na mniejsze zaufanie inwestorów, konsumentów oraz utrudnić działania w przypadku ewentualnych kontroli urzędowych,
  • kontrahenci niechętnie podejmują współpracę z firmami, które nie pokazują jasno swoich działań w zakresie ESG (ponieważ sami są zobowiązani do weryfikowania partnerów, chcąc sporządzić własny raport ESG);
  • trudniejszy dostęp do finansowania (np. dotacji) na dalszą działalność. 

Rzetelne przygotowanie sprawozdania otwiera drzwi do nowych możliwości biznesowych i buduje zaufanie w oczach inwestorów oraz klientów. Inwestycja w usprawnienie raportowania to element długoterminowej strategii rozwoju. Korzystanie z narzędzi przeznaczonych do przygotowania sprawozdań pozwala zaoszczędzić czas, co potwierdza praktyka Diaphane Software. Niektóre firmy po wdrożeniu platformy skróciły czas potrzebny na przygotowanie raportu z czterech miesięcy do trzech tygodni. 

    Firmowy adres e-mail
    Numer telefonu
    Temat wiadomości
    Klikając przycisk “Wyślij zapytanie” zgadzasz się przekazanie przez nas informacji handlowych do Partnera, który będzie przetwarzał Twoje dane w celach marketingowych. Informacje o Partnerze znajdują się w tekście wyżej. Szczegóły dot. przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Odezwiemy się do Państwa w ciągu 1-2 dni roboczych na adres e-mail: [email].