Wiele organizacji boryka się z tym jak technicznie zabrać się za kwestię raportowania czynników ESG. Tymczasem dane, których potrzebują bardzo często znajdują się już w ich systemach.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak systemy ERP wspierają raportowanie ESG.
- Jakie korzyści przynoszą systemy ERP w kontekście ESG.
- Najnowsze trendy w integracji ERP z ESG.
- Jakie wyzwania mogą pojawić się przy wdrażaniu systemów ERP w raportowaniu ESG.
Wsparcie systemów ERP dla ESG
Raportowanie ESG przekracza dotychczasowe, tradycyjne ramy obowiązków korporacyjnych, kształtując nowe podejście do strategii biznesowych. Firmy, które traktują ESG jako integralną część swojej misji, osiągają lepsze wyniki w długoterminowej perspektywie, minimalizując ryzyko i zwiększając innowacyjność.
Jednocześnie wiele firm korzysta z systemów klasy ERP do zarządzania finansami czy kadrami. Bardzo często są to rozwiązania firmy SAP. Systemy ERP od niemieckiego giganta IT są szeroko wykorzystywane przez przedsiębiorstwa na całym świecie. Około 86 proc. firm z listy Fortune 500 korzysta z systemów SAP. Ponadto, SAP jest preferowanym dostawcą oprogramowania ERP dla 92 proc. firm z listy Forbes Global 2000.
Dane ERP a decyzje biznesowe
Jak te fakty łączą się ze sobą? Otóż, dane zbierane przez systemy ERP mogą stanowić bazę nie tylko do mądrzejszego zarządzania organizacją, ale także być podstawą podejmowania bardziej zrównoważonych decyzji biznesowych oraz, czysto technicznie, raportowania ESG.
Transparentność i zarządzanie łańcuchem wartości
Zajmowanie się zrównoważonym rozwojem w organizacjach to coś więcej niż coroczne oceny ryzyka klimatycznego czy korzystanie z usług doradców ds. ESG. Dla organizacji kluczowe jest zapewnienie pełnej transparentności na wszystkich etapach łańcucha wartości, od dostawców po operacje i cały cykl życia produkty czy usługi. Dzięki mądremu wykorzystaniu danych z systemów ERP i wprowadzeniu analogicznych praktyk znanych z tradycyjnego raportowania finansowego w raportowaniu pozafinansowym można ten cel osiągnąć.
– W Capgemini od dłuższego czasu oferujemy klientom rozwiązanie Green Core with SAP, które pozwala na efektywne wykorzystanie już zgromadzonych danych o zrównoważonym rozwoju z systemu SAP S/4HANA. Dzięki temu, organizacje korzystające z rozwiązań SAP mogą łatwiej monitorować i zarządzać informacjami dotyczącymi wpływu na środowisko, społeczeństwo i inne kluczowe aspekty ESG. Dzięki Green Core with SAP, firmy mają dostęp do dynamicznych pulpitów nawigacyjnych i raportów, które agregują dane z różnych działów — od IT po operacje i łańcuch dostaw. To daje ich zespołom możliwość głębszego wglądu w działania organizacji, co umożliwia sprawniejsze funkcjonowanie i szybkie podejmowanie decyzji wspierających zrównoważony rozwój – zauważa Marek Woźny.
Inwestycje w technologie blockchain
Jak zauważa ekspert Capgemini, SAP rozwija nie tylko technologie ERP wspierające raportowanie ESG i zielone strategie biznesowe, ale także inwestuje w rozwiązania oparte o technologię blockchain, takie jak SAP Green Ledger. SAP Green Ledger umożliwia firmom dokładne zarządzanie danymi dotyczącymi zrównoważonego rozwoju na poziomie transakcyjnym, co przekłada się na lepsze decyzje finansowe i środowiskowe. To podejście, które pozwala na bardziej precyzyjne, audytowalne i transparentne zarządzanie danymi o emisji dwutlenku węgla na wszystkich etapach łańcucha wartości firmy, jest coraz bardziej kluczowe w obliczu rosnących regulacji dotyczących raportowania śladu węglowego, zwłaszcza w Unii Europejskiej.
– Odpowiednie wykorzystanie już gromadzonych danych pozwala na bardziej efektywne zarządzanie zasobami: mniejsze użycie surowców, zmniejszenie produkcji odpadów i zwiększa recykling. Przejrzystość działania w łańcuchu wartości nie tylko wzmacnia relacje z klientami i dostawcami, ale także ułatwia przestrzeganie przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Końcowy efekt to obniżenie kosztów operacyjnych, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, bardziej zrównoważone procesy operacyjne i trwały rozwój biznesu. Działania te są korzystne nie tylko dla firmy, ale także dla społeczeństwa i środowiska – podkreśla ekspert Capgemini.
Zastosowanie rozwiązań SAP
Zastosowanie cyfrowych rozwiązań SAP do zarządzania zrównoważonym rozwojem oferuje przedsiębiorstwom nie tylko możliwość pełniejszego zrozumienia ich wpływu na środowisko, ale także stanowi potężne narzędzie do podejmowania decyzji, które wspierają zarówno zrównoważony rozwój, jak i efektywność biznesową. Dzięki takim innowacjom jak SAP Green Ledger, firmy mogą precyzyjnie monitorować i analizować emisje w całym łańcuchu wartości, co umożliwia bardziej świadome i celowe działania na rzecz redukcji negatywnego wpływu na środowisko.
źródło: biznes.newseria.pl