Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli darmową platformę internetową wspomagająca pracowników i pracodawców w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Celem narzędzia jest zwiększenie świadomości na temat przyczyn i konsekwencji tego zjawiska.
Z artykułu dowiesz się:
– Jakie funkcjonalności ma platforma StrongUJ?
– Do kogo jest skierowana?
– Ilu Polaków mierzy się z wypaleniem zawodowym?
Platforma nosi nazwę StrongUJ od angielskiego słowa ,,strong”, czyli ,,mocny” i skrótu ,,Stress on Growth” – ,,nacisk na rozwój”. Powstała dzięki kilkuletniej pracy badawczej pod kierunkiem prof. UJ dr hab. Krystyny Golonki i dr Bożeny Gulli z Instytutu Psychologii Stosowanej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
– Zaprojektowaliśmy tę platformę tak, by każda osoba aktywna zawodowo mogła samodzielnie ocenić, czy i w jakim stopniu może być narażona na zjawisko wypalenia zawodowego. Gdy w wyniku badania pojawią się niepokojące sygnały, w ramach tej samej platformy można uzyskać różne formy pomocy, które pozwolą podjąć działania adekwatne do zdiagnozowanej sytuacji. Z drugiej strony platforma może służyć pracodawcom jako dodatkowe narzędzie wspomagające procesy rozwojowe. Może być to szczególnie przydatne dla organizacji, którym zależy na dobrostanie swoich pracowników i które poprzez dialog z pracownikami chcą się systematycznie doskonalić – wyjaśnia prof. Krystyna Golonka.
Platforma składa się z trzech modułów. Pierwszy, diagnostyczny, opracowano na podstawie wiedzy akademickiej, wyników prac badawczych i narzędzi do diagnozy zdrowia psychicznego. Wstępna ocena indywidualnej sytuacji użytkownika powstaje na podstawie odpowiedzi udzielonych w badaniu ankietowym. Po wypełnieniu kwestionariusza online użytkownik otrzymuje raport i zalecenia. Wskazania mogą dotyczyć samodzielnej pracy rozwojowej, ćwiczeń lub kontaktu ze specjalistą zdrowia psychicznego.
Drugi moduł StrongUJ stanowi repozytorium materiałów wspomagających osoby doświadczające przeciążeń w pracy, stresu i wypalenia. To materiały edukacyjne, propozycje ćwiczeń oraz zadania dla osób, które mogą poprawić swój dobrostan poprzez samodzielną pracę.
Trzecią częścią platformy StrongUJ jest moduł „Wsparcie”, który umożliwia bezpośredni kontakt ze specjalistami w dziedzinie problemów zawodowych – psychologami i psychoterapeutami.
Dodała, że trzeci moduł platformy, obecnie wyłączony, zostanie ponownie uruchomiony, gdy jego twórcy zdobędą wsparcie projektowe.
– Jeżeli to pracodawca zaprasza swoich pracowników do przeprowadzenia badania diagnostycznego, informacje zwrotne mogą posłużyć mu do kształtowania polityki wspierania pracowników i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Z takim narzędziem pracodawcy zyskają co najmniej kilka korzyści. Na pewno łatwiej będzie im redukować rotację pracowników, (…) podejmować działania przyczyniające się do wzrostu zadowolenia i satysfakcji pracowników oraz lepszego dopasowania załogi do określonych zadań – zwraca uwagę dr Bożena Gulla.
Autorki uważają, że wykorzystanie platformy zarówno przez pracowników, jak i pracodawców przynosi najwięcej korzyści. Platforma może służyć także instytucjom publicznym odpowiedzialnym za kształtowanie polityki zatrudnienia, takim jak urzędy pracy.
Według różnych szacunków i badań około 3 na 4 aktywnych zawodowo Polaków przyznaje, że ich praca wiąże się ze stresem, a około dwie trzecie odczuwa symptomy wypalenia zawodowego.
Dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, dyrektorka Centrum Transferu Technologii UJ (CITTRU) zwróciła uwagę, że uczelnia poszukuje partnerów zainteresowanych dalszym rozwojem platformy i propagowaniem jej w różnych środowiskach. Dodała, że twórcy StrongUJ zamierzają w najbliższym czasie zautomatyzować procesy modułu diagnostycznego, by w jednym czasie z platformy mogła korzystać dowolna liczba użytkowników czy podmiotów gospodarczych.
Z platformy StrongUJ można bezpłatnie korzystać pod adresem internetowym.
Badania realizowano w ramach grantów NCN i NCBR
Źródło: www.naukawpolsce.pl