Odpady produkowane przez najemców budynków biurowych są ważnym elementem składowym obliczania śladu węglowego danej organizacji, czy samego biurowca. Aby móc nimi lepiej zarządzać, Skanska nawiązała współpracę ze startupem WasteTracker. Jego założyciele opracowali narzędzie o tej samej nazwie – inteligentny licznik odpadów, który pomaga monitorować i raportować strumienie odpadowe, a tym samym pełni ważną rolę w procesie odpowiedzialnego zarządzania budynkami. System ten będzie działać w całym portfolio Skanska w tej części Europy.
Z artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób system WasteTracker może pomóc w zarządzaniu odpadami?
- W których budynkach Skanska zostanie wdrożone narzędzie?
WasteTracker to intuicyjne, proste w obsłudze narzędzie, zaprojektowane przez ekspertów z branży nieruchomości. Składa się z terminala wagowego, wykorzystującego karty dostępu pracowników danego budynku, oraz z systemu analitycznego. Odpady, jeszcze przed umieszczeniem w budynkowych kontenerach, są ważone i rejestrowane.
Sposób działania WasteTracker
Dzięki narzędziu WasteTracer każdy najemca zyskuje bezpośredni dostęp do systemu analitycznego, dzięki czemu może sprawdzić ilości wytwarzanych w firmie odpadów, a także zwizualizować generowany przez nie ślad węglowy z podziałem na frakcje. Co ważne, narzędzie wesprze użytkowników w dopracowaniu strategii dotyczących gospodarowania odpadami. Najemcy mogą wspólnie z WasteTracker analizować dane i dobrać najbardziej adekwatne działania z zakresu edukacji i promowania dobrych praktyk w redukcji, ponownym użyciu czy segregacji odpadów. To pierwsze takie rozwiązanie w Europie.
System WasteTracker będzie funkcjonować w siedmiu budynkach Skanska w Europie Środkowo Wschodniej: gdańskim Wave, łódzkiej Bramie Miasta, wrocławskim Centrum Południe (faza 2) i w warszawskich biurowcach Studio B oraz P180. Ponadto, skorzystają z niego najemcy w czeskim projekcie Port7 oraz w pierwszym budynku w ramach projektu Equilibrium, zlokalizowanym w Bukareszcie.
Opomiarowanie odpadów kluczem do ich eliminacji
Renata Hartle, prezeska i współzałożycielka WasteTracker, podkreśla, że podejmowanie prób eliminacji odpadów bez ich dokładnego opomiarowania można porównać do próby bezpiecznej jazdy autem bez prędkościomierza. WasteTracker pomaga zmierzyć faktyczną produkcję odpadów, wspiera w zrozumieniu danych i wskazuje obszary do poprawy, wykorzystując benchmarki i wiedzę o strategii zero waste.