Tylko 9 proc. Polaków deklaruje znajomość pojęcia ESG, ale ci, którzy je rozumieją, mają coraz większe oczekiwania wobec firm. Te jednak zazwyczaj pozostają niespełnione. Rosnące rozczarowanie brakiem realnych zmian w obszarze zrównoważonego rozwoju stawia przed przedsiębiorstwami poważne wyzwanie. Muszą bowiem zdobyć zaufanie klientów i udowodnić, że ich działania na rzecz ESG są skuteczne – takie wnioski płyną z najnowszego raportu ,,ESG Monitor 2024”.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaka jest świadomość Polaków w zakresie ESG i jak Polska wypada na tle innych krajów?
- Jakie są oczekiwania polskiego społeczeństwa wobec firm i rządu w kontekście działań na rzecz zrównoważonego rozwoju?
- Jakie branże w Polsce są liderami w działaniach ESG, a które mają najwięcej do poprawy?
Świadomość ESG w Polsce nadal pozostaje na bardzo niskim poziomie – zaledwie 9 proc. Polaków rozumie pojęcie ESG, co stawia nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc wśród badanych nacji, ex aequo z Hiszpanią – wynika z raportu „ESG Monitor 2024”, który objął 13 krajów i specjalny region administracyjny ChRL Hongkong. Jednakże, mimo niskiej świadomości, w Polsce odnotowano wzrost pozytywnych ocen działań rządu i firm w zakresie zrównoważonego rozwoju w porównaniu do poprzednich lat. Szczególnie wyróżniają się małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które zostały ocenione wyżej niż w ubiegłym roku – 46 proc. respondentów uznało ich działania za odpowiedzialne (wobec 29 proc. rok wcześniej).
Liderzy ESG w Polsce
Sektor finansowy, a w szczególności bankowy, zajmuje w Polsce pierwsze miejsce pod względem oceny działań ESG. Aż 49 proc. respondentów oceniło jego działania na co najmniej 7 na 10, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 37 proc. z poprzedniego roku. Wysokie noty uzyskała również branża e-commerce (48 proc. pozytywnych ocen), która poprawiła swoją pozycję względem zeszłego roku. Najgorzej oceniane sektory to przemysł wydobywczy i chemiczny, które uzyskały odpowiednio po 31 i 31 proc. pozytywnych ocen.
Oczekiwania a rzeczywistość
W Polsce widoczna jest przepaść między społecznymi oczekiwaniami a rzeczywistymi działaniami rządu i przedsiębiorstw w obszarze ESG. 74 proc. Polaków oczekuje od rządu bardziej odpowiedzialnych działań w zakresie ESG, jednocześnie jedynie 40 proc. z nich ocenia te działania pozytywnie. Jeszcze większa różnica widoczna jest w przypadku dużych firm – mimo wysokich oczekiwań wobec nich (73 proc. respondentów), tylko 36 proc. respondentów przyznaje im ocenę co najmniej 7 na 10. Podobny problem obserwowany jest na arenie międzynarodowej. To wyraźny sygnał, że społeczeństwo domaga się bardziej konkretnych i efektywnych działań, a nie tylko deklaracji. Przepaść ta sugeruje również, że same raporty i strategie ESG nie są wystarczające – firmy muszą przełożyć je na rzeczywiste i widoczne działania.
Brak etyki firm a decyzje inwestorów
W Polsce 52 proc. badanych aktywnie poszukuje informacji o wynikach firm w zakresie ESG przed podjęciem decyzji inwestycyjnych, co świadczy o rosnącej świadomości. Jednak polscy inwestorzy w mniejszym stopniu reagują na nieetyczne działania firm niż inwestorzy z innych krajów. Tylko 40 proc. polskich inwestorów giełdowych deklaruje, że sprzedałoby swoje akcje w przypadku ujawnienia nieetycznych praktyk w spółce, co plasuje Polskę poniżej globalnej średniej wynoszącej 49 proc. Dla porównania, 65 proc. inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz 52 proc. inwestorów ze Stanów Zjednoczonych gotowych jest do wycofania swoich inwestycji w takich sytuacjach. Najmniejszą skłonność do wycofania się z inwestycji wykazują Niemcy – tylko 34 proc. z nich podejmie taki krok w przypadku problemów etycznych.
ESG tak, ale nie kosztem zysków
Raport „ESG Monitor 2024” zwraca również uwagę na postawy wobec roli firm w społeczeństwie. Prawie dwie trzecie badanych na świecie (65 proc.) uważa, że firmy powinny pełnić bardziej aktywną rolę społeczną, jednak tylko połowa zgadza się, że powinny one angażować się w kwestie polityczne. W Polsce odpowiednio 58 proc. respondentów oczekuje większej aktywności społecznej firm, ale tylko jedna trzecia akceptuje ich zaangażowanie w politykę.
Raport globalny oraz 14 raportów lokalnych dla wszystkich krajów i terytoriów, w których odbyło się badanie, można pobrać na stronie: https://secnewgate.com/esg-monitor/reports/.