Robotyka staje się niezbędną technologią w środowisku produkcyjnym, wzmacniając na różne sposoby zrównoważony rozwój oraz ideę Przemysłu 5.0. W miarę jak firmy kontynuują dążenie do zerowego śladu węglowego, robotyka przemysłowa może wspierać w ułatwieniu tej transformacji i znacząco poprawić rentowność firm.
Robotyka przemysłowa służy zwiększeniu zrównoważonych wyników pod względem zmniejszenia zużycia energii i ilości odpadów oraz śledzenia i redukcji emisji na potrzeby operacji wewnętrznych i płynniejszej produkcji. Organizacje dostrzegają te korzyści – w niedawnym badaniu IDC ponad 70 proc. firm wskazało, że ich najważniejszym priorytetem biznesowym na najbliższe 12 miesięcy jest poprawa efektywności operacyjnej i zrównoważonego rozwoju.
Zintegrowana robotyka może także pomóc w poprawie bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz dobrostanu pracowników poprzez przeprojektowanie obowiązków zawodowych i przejmowanie najbardziej żmudnych, powtarzalnych lub niebezpiecznych czynności. W ten sposób zwiększa i wzmacnia pozycję ludzkiej siły roboczej – zwłaszcza wraz z pojawieniem się cobotów, które zwiększają wydajność, i produktywność. Robotyka tworzy także trwałą przewagę konkurencyjną w dobie niedoborów siły roboczej, przyciągając i zatrzymując nowe pokolenie pracowników, którzy szukają bardziej angażującego, innowacyjnego i zorientowanego na technologię miejsca pracy.
Kluczowe znaczenie dla Przemysłu 5.0
Piąta rewolucja przemysłowa, nazywana także Przemysłem 5.0, zmienia sposób działania producentów. Wprowadza oparte na współpracy podejście do współistnienia ludzi i robotów, co skutkuje jeszcze bardziej połączonymi, zautomatyzowanymi i wydajnymi procesami. Partnerstwo to nie tylko zwiększa produktywność procesu produkcyjnego, ale także chroni bezpieczeństwo pracowników, ogranicza ilość odpadów i zmniejsza niekorzystny wpływ na środowisko. Wdrożenie zaawansowanej robotyki w ramach Przemysłu 5.0 umożliwia przedsiębiorstwom projektowanie skutecznych i zrównoważonych procesów produkcyjnych, torując drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości, jednocześnie spełniając cele firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dlatego właśnie na to rozwiązanie będzie duże zapotrzebowanie w ciągu następnej dekady.
Analizując efektywność energetyczną, systemy robotyczne służą do zmniejszania zużycia energii w procesach produkcyjnych poprzez automatyzację zadań. Systemy używają mniej energii, ponieważ mogą działać przy niewielkim oświetleniu, klimatyzacji i cieple lub przy jego braku. Dzięki temu do wykonania danego zadania potrzeba mniej energii. Ponadto roboty można zaprogramować tak, aby efektywniej wykorzystywały energię, co gwarantuje, że energia nie będzie marnowana.
Wpływ robotów wykracza poza zrównoważony rozwój
Roboty mają pozytywny wpływ także na poprawę rentowności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Chociaż początkowe inwestycje w robotykę zwykle wymagają kosztów początkowych, długoterminowe korzyści często mogą przewyższać inwestycję początkową. Roboty wzmacniają efektywność operacyjną, obniżają koszty produkcji i poprawiają jakość produktów, prowadząc do zwiększenia rentowności. Dodatkowo, włączając zrównoważone praktyki do swojej działalności, firmy mogą poprawić postrzeganie swojej marki i reputację, prowadząc do zwiększenia lojalności klientów.
– Jako że technologia stale się rozwija, a potrzeba zrównoważonego rozwoju jest coraz pilniejsza, włączenie robotyki do operacji biznesowych wraz z innymi narzędziami cyfrowymi może być strategicznym posunięciem, które przyniesie korzyści nie tylko w postaci poprawy wyników finansowych, ale i szerzej w obszarze ESG – podkreśla Marek Grzegorczyk.
Wykorzystanie robotyki jako narzędzia na rzecz zrównoważonego rozwoju to krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości dla przedsiębiorstw i całej planety. Firmy, które wdrażają robotykę w ramach własnej strategii zrównoważonego rozwoju, mogą zająć pozycję liderów w swojej branży, demonstrując zaangażowanie w odpowiedzialne praktyki biznesowe i przyczyniając się do bardziej zrównoważonego świata.