Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym. Sprawdź co ulegnie zmianie.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało właśnie poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym, który ma zacząć obowiązywać w Polsce z początkiem nowego roku. Szczególnie istotne są zmiany dotyczące podążania kaucji za produktem i wykorzystania logistyki zwrotnej.
Podążanie kaucji za produktem oznacza, że kaucja jest pobierana przez każdego sprzedawcę napoju – czyli producent sprzedając do hurtownika pobiera kaucję, hurtownik sprzedając do sklepu również pobiera kaucję, a później kaucja jest pobierana od klienta. We wcześniejszej propozycji kaucja miała być pobierana jedynie na końcowym etapie przy sprzedaży napoju do klienta. To istotna zmiana zwiększająca bezpieczeństwo systemu poprzez zapobieganie wyłudzeniom i oszustwom.
Drugą ważną poprawką jest wykorzystanie logistyki zwrotnej przez sklepy. Oznacza to, że odbiór opakowań ze sklepów będzie mógł odbywać się tym samym transportem co dostawy towarów, a to przełoży się na oszczędności po stronie operatora systemu oraz niższe emisje.
Inne zmiany zaproponowane przez MKiŚ to:
- wydłużenie możliwości realizacji zbiórki butelek szklanych do końca 2026 r.,
- wyłączenie opakowań po produktach mlecznych ze zbiórki,
- umożliwienie operatorowi wnioskowanie o dokumenty DPR, które potwierdzają recykling odpadów opakowaniowych,
- objęcie podatkiem VAT jedynie kaucji nie zwróconej konsumentowi,
- podwyższenie opłaty produktowej za opakowania poza systemem, która będzie obliczana jako potrójna stawka opłaty produktowej określonej dla danego rodzaju opakowania na napoje,
- wprowadzenie dodatkowych obowiązków informacyjnych dla działających operatorów,
- zwiększenie nadzoru MKiŚ nad systemem kaucyjnym.