Ponad połowa kandydatów zanim wyśle swoje CV sprawdza reputację firmy pod kątem ochrony środowiska. Działania na rzecz zielonej transformacji są jednym z czynników decydujących o wyborze oferty pracy w przypadków dwóch trzecich kandydatów, wynika z raportu Manpower Group & Rocketjobs.pl.
Z artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób firmy oceniają koszty wdrażania standardów ESG.
- Największe wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami w kontekście zrównoważonego rozwoju.
- Jakie korzyści dostrzegają firmy wdrażające zrównoważone rozwiązania.
- Jakie inwestycje planują firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata.
Troska o środowisko staje się coraz bardziej widoczna w rekrutacji. Okazuje się, że w skali światowej aż 62 proc. kandydatów o pracę sprawdza reputację firmy w kwestii ochrony środowiska przed zaaplikowaniem. Szczególnie wrażliwi w tym aspekcie są najmłodsi pracujący z pokolenia Z – badania pokazują, że odpowiedzialność ekologiczna i społeczna pracodawców jest dla nich równie ważna, co warunki pracy i wynagrodzenie. Nie należy ignorować ich preferencji, gdyż już za rok Zetki będą stanowiły ponad 20 proc. ogólnej puli pracowników, a do 2050 r. pokolenie to będzie dominować na rynku.
Jak podkreślają eksperci ds. rekrutacji, odpowiedzialność środowiskowa firmy to temat, który warto omówić na rozmowie rekrutacyjnej.
Ekspertka zaznacza, że dobrymi praktykami ze strony firm będą na przykład: podkreślanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w opisie firmy, przedstawienie kluczowych inicjatyw, celów i osiągnięć, dodanie w treści ogłoszeń rekrutacyjnych linków do zakładek na stronie www ze szczegółowymi informacjami z obszaru CSR, czy podanie informacji o uzyskanych certyfikatach i wyróżnieniach, które firma otrzymała za działania proekologiczne.
Zielona transformacja tworzy coraz więcej etatów
Zielona transformacja poza zmianami w zakresie polityki firm wiąże się także z powstawaniem nowych miejsc pracy. Globalnie aż 55 proc. liderów biznesu przewiduje, że inwestycje w ochronę środowiska i ESG w najbliższej przyszłości przewyższą nawet inwestycje w technologię. Szacuje się też, że do 2030 r. na całym świecie powstanie nawet 30 milionów nowych, zielonych stanowisk.
Karolina Grula, ekspertka rynku pracy ESG, partner rekrutacyjny w Manpower potwierdza, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. ESG jest wysokie.
Źródło: esgtrends.pl