Europejski Zielony Ład, taksonomia zrównoważonej działalności gospodarczej, porozumienie paryskie, zalecenia TCFD… Regulacje funkcjonujące oraz będące w przygotowaniu, liczne badania dotyczące wpływu przedsiębiorstw na klimat, konieczność raportowania danych pozafinansowych. Nie ma wątpliwości co do tego, że biznes ma ogromny wpływ na klimat i dysponuje narzędziami realnego skalowania tego wpływu. Dlatego firmy muszą na bieżąco śledzić i rozumieć globalne wyzwania oraz dostosowywać swoją działalność do oczekiwań i wymogów, również tych środowiskowych.a
Na szkoleniu uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, jakie są trendy i wyzwania związane z wpływem spółek na zmiany klimatu, dlaczego i jak firmy obliczają swój ślad węglowy, jakie są międzynarodowe standardy obliczeń, a także jak wygląda podział emisji na zakresy. Dzięki udziałowi w ćwiczeniach, dyskusjach i symulacjach będą potrafili określić, jakie emisje gazów cieplarnianych są istotne w firmie oraz jej łańcuchu wartości, a także w jaki sposób można nimi zarządzać i je redukować, dążąc do zeroemisyjności. Na warsztacie nie zabraknie omówienia narzędzi do zbierania danych i prowadzenia obliczeń oraz konkretnej wiedzy na temat raportowania emisji gazów cieplarnianych.
Szkolenie odbywa się w ramach Akademii ESG. Możliwy jest udział w całej Akademii lub w wybranych szkoleniach.
Dla kogo?
Szkolenie skierowane jest do profesjonalistek i profesjonalistów, którzy oczekują ponadpodstawowej wiedzy i nowych umiejętności z zakresu raportowania emisji gazów cieplarnianych i wpływu spółek na klimat. Do udziału zapraszamy menedżerów/menedżerki i specjalistów/specjalistki ds. zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i CSR, inspektorów/inspektorki ochrony środowiska oraz osoby zainteresowane budową i utrzymaniem systemu zarządzania środowiskiem.
9:00 – 9:30 Powitanie i wprowadzenie
9:30 – 10:30 Regulacje, trendy i wyzwania związane z wpływem spółek na zmiany klimatu
10:30 – 10:45 Przerwa
10:45 – 12:15 Jak przygotować się do raportowania emisji gazów cieplarnianych?
12:15 – 13:00 Przerwa lunchowa
13:00 – 14:30 Jak w praktyce obliczyć emisje gazów cieplarnianych w firmie i jej łańcuchu wartości?
14:30 – 14:45 Przerwa
14:45 – 15:45 Sesja pytań i odpowiedzi, podsumowanie warsztatu
Ponadto, uczestniczkom i uczestnikom zostanie udostępnione nagranie z przeglądem najlepszych praktyk firm z Polski i zagranicy.

Przemysław Oczyp
Go Responsible
Konsultant, trener, doradca, Prezes Zarządu i Partner w firmie doradczej Go Responsible. Posiada doświadczenie pracy w biznesie i organizacjach pozarządowych oraz współpracy z administracją państwową. Realizuje projekty doradcze z zakresu ESG i CSR: budowanie strategii, przygotowanie i prowadzenie dialogu z interesariuszami, raportowanie niefinansowe, zintegrowane, ESG. Pracował dla takich klientów jak LOTOS, ENEA, Polpharma, Polenergia, mBank, T-Mobile, BGK, Kompania Piwowarska, Budimex, Gaz-System i PSG.
Michał Stalmach
Bureau Veritas Polska
Starszy konsultant ds. zrównoważonego rozwoju w Bureau Veritas Polska. Specjalizuje się w obliczaniu śladu węglowego organizacji, produktów i wydarzeń, neutralizacji emisji gazów cieplarnianych (carbon offset), a także w opracowywaniu planów działań firm w celu zmniejszenia ich negatywnego wpływu na klimat oraz zarządzania emisjami gazów cieplarnianych. Zajmuje się również weryfikacją emisji gazów cieplarnianych oraz raportów społecznej odpowiedzialności biznesu. Był odpowiedzialny za ocenę kwestionariuszy przedsiębiorstw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej w ramach programów Climate Change oraz Supply Chain organizacji Carbon Disclosure Project.
Szkolenie prowadzone jest we współpracy z Bureau Veritas.
Bureau Veritas jest światowym liderem branży TIC (Testing, Inspection and Certification), oferującym wsparcie w spełnianiu stale rosnących wymagań związanych z jakością, ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną oraz BHP. Jest uznawane za dostawcę najlepszych praktyk weryfikacyjnych przez organizacje takie jak AccountAbility, CDP czy Association of Chartered Certified Accountants. Posiada ugruntowaną pozycję w obliczaniu śladu węglowego zgodnie z międzynarodowymi standardami oraz jest wykwalifikowanym weryfikatorem raportów emisji gazów cieplarnianych zgodnie z ISO 14064. Świadczy usługi z zakresu społecznej odpowiedzialności i zapewniania zgodności ze zrównoważonym rozwojem.
Go Responsible od 2014 r. kompleksowo doradza firmom w sferze ESG i CSR. Wspiera je w formułowaniu strategii, dostarcza wiedzę w postaci szkoleń i analiz, a przede wszystkim pomaga w procesie raportowania niefinansowego i komunikacji ESG. Jej zespół tworzą eksperci z zakresu CSR i ochrony środowiska, specjaliści z dziedziny relacji inwestorskich oraz komunikacji korporacyjnej. Gwarantuje zgodność z międzynarodowymi wytycznymi i standardami, m.in. GRI, ISO 26000, UNGC, IIRC, a także dopasowanie informacji publikowanych na stronach korporacyjnych oraz w raportach rocznych i niefinansowych do tego, na co zwracają szczególną uwagę interesariusze, firmy ratingowe i fundusze inwestycyjne. Współpracuje z największymi firmami giełdowymi z różnych sektorów gospodarki.
INWESTYCJA: 1990 PLN netto
CENA OBEJMUJE: udział w szkoleniu, materiały edukacyjne, zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo
Szkolenie „Raportowanie emisji CO2 i wpływ spółek na zmiany klimatu” jest jednym z pięciu realizowanych w ramach Akademii ESG.
W przypadku wycofania zgłoszenia w terminie późniejszym niż 7 dni przed szkoleniem, uczestnik/uczestniczka zostanie obciążony/obciążona kosztem w wysokości 50% opłaty. Odwołanie zgłoszenia musi być dokonane w formie pisemnej. Możliwe jest zgłoszenie zastępstwa uczestnika/uczestniczki przez inną osobę. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia lub zmiany jego terminu, jednak nie później niż 7 dni przed datą szkolenia. Nieobecność uczestnika/uczestniczki na szkoleniu bez uprzedniego poinformowania skutkuje obciążeniem pełnymi kosztami udziału. Udział w szkoleniu jest płatny z góry, na podstawie wystawionej faktury pro forma.