Anwim, jedna z niezależnych grup kapitałowych w sektorze paliwowym, w raporcie niefinansowym za 2023 r. opisuje wyzwania, z jakimi się mierzy. Choć specyfika branży paliwowej utrudnia realizację ekologicznych celów, firma zobowiązała się do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie innowacje wprowadza GK Anwim w zakresie składu paliw?
- W jaki sposób organizacja monitoruje sprzedawane paliwa?
Grupa Kapitałowa Anwim, właściciel sieci paliw Moya, realizuje działania, których celem jest prowadzenie bardziej zrównoważonego biznesu. Wśród nich wymienia m.in. inicjatywy z zakresu ładu korporacyjnego i społecznego. Jednocześnie organizacja przyznaje, że aktywność w obszarze środowiskowym jest utrudniona ze względu na specyfikę branży.
Działania prośrodowiskowe to wyzwanie
GK Anwim, oprócz prowadzenia sieci stacji Moya, zajmuje się też hurtową sprzedażą oraz transportem paliw. Profil działalności organizacji wiąże się z dużym, negatywnym wpływem na środowisko, zaznaczono w opublikowanym raporcie. Mimo to grupa, jako jeden ze swoich celi strategicznych, zobowiązałą się do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r.
Specyfika branży sprawia, że grupa przyczynia się do pośredniej emisji dwutlenku węgla, związanej ze sprzedażą paliw kopalnych i ich późniejszym spalaniem. Ten zakres stanowi aż 99,7 proc. całkowitej emisji śladu węglowego organizacji.
Anwim chce ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Deklaruje gotowość do przystosowania swojej infrastruktury do rozwiązań alternatywnych dla paliw kopalnych, czyli samochodów elektrycznych i pojazdów o napędzie wodorowym. Proces już się rozpoczął – w ubiegłym roku zainstalowano pierwsze stacje ładowania elektryków. Do 2030 r. sieć ma liczyć ponad 10 tys. punktów.
Grupa wprowadziła też innowacje w zakresie składowania paliw konwencjonalnych.
Dzięki przeprowadzonej modernizacji oświetlenia (m.in. montażowi czujników ruchu) organizacji udało się zredukować poziom zużycia energii na stacjach o 30 proc. Grupa korzysta z odnawialnych źródeł energiii. Część zasobów pochodzi z własnych instalacji fotowoltaicznych, które w ubiegłym roku wytworzyły ponad 700 megawatogodzin energii. Pozostała część zapotrzebowania (8 575 megawatogodzin) to energia zakupiona, 85 proc. z niej pochodziło od dostawców gwarantujących zerowy ślad węglowy.
Etyka biznesowa pod lupą
W centrum zainteresowania Anwim znajdują się również kwestie związane z prowadzeniem etycznego biznesu. Grupa stawia na bezkompromisowe podejście w zakresie zapobiegania działaniom korupcyjnym –podkreślono w raporcie. Oczekuje uczciwości od swoich pracowników, ale także partnerów. Aby usystematyzować te wymagania, opracowano Kodeks postępowania dla kontrahentów, który obowiązuje wszystkich dostawców i podwykonawców. Dodatkowo, organizacja (choć zgodnie z deklaracją korzysta ze sprawdzonych źródeł) wprowadziła monitoring sprzedawanych paliw na każdym etapie. Badania przeprowadza niezależne laboratorium J.S. Hamilton.
Zachowanie transparentności jest ważne dla przedsiębiorstwa także w kwestiach pracowniczych, zaznaczono w raporcie. Sprawy takie jak wysokość wynagrodzenia, zasady uzyskiwania premii czy awansu reguluje wewnętrzny regulamin, któremu podlegają wszyscy pracownicy, niezależnie od zajmowanego stanowiska i rodzaju umowy. Osoby zatrudnione mają też możliwość skorzystania ze wsparcia z zakładowego funduszu, m.in. w postaci nieoprocentowanych pożyczek i dofinansowania zakupu okularów.
W ubiegłym roku w GK Anwim wprowadzono też system SIEM (Security Information and Event Management). Program analizuje dane dotyczące bezpieczeństwa, pozwala na wczesną identyfikację problemów z obszaru IT, a także umożliwia wdrożenie planu zachowania ciągłości działania w przypadku pojawienia się kryzysowych sytuacji, takich jak klęska żywiołowa czy cyberatak.
Całość raportu dostępna pod linkiem: Raport niefinansowy GK Anwim za 2023 r.