Dynamiczne zmiany w obszarze regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju stanowią coraz większe wyzwanie dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Dyrektywa CSRD, która zastąpiła dyrektywę NFRD, nakłada na ok. 50 tys. firm w EU nowe obowiązki związane z transparentnością ich działań w zakresie ESG . Choć w ubiegłym roku 53 proc. firm w Polsce zwiększyło budżety na cele ESG, to tylko 6 proc. deklaruje pełną gotowość do raportowania ESG i się go nie obawia.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie wyzwania stoją przed firmami w związku z raportowaniem niefinansowym?
- Jakie obawy budzi temat raportowania?
Nowe wymogi raportowania zrównoważonego rozwoju, wynikające z unijnej dyrektywy CSRD, to dla podmiotów w całej Europie nie tylko szansa na zbudowanie wizerunku odpowiedzialnych i zaangażowanych przedsiębiorstw, ale także ogromne wyzwanie. Chociaż celem regulacji jest poprawa sytuacji ekologicznej, społecznej i ekonomicznej, firmy będą musiały zmierzyć się z wdrożeniem szeregu kosztownych działań.
Jakie wyzwania mogą pojawić się na drodze do raportowania?
Choć obowiązek raportowania ma w założeniu przyczynić się do poprawy sytuacji ekologicznej, społecznej i ekonomicznej w Unii Europejskiej, jego wprowadzenie wiąże się z wieloma działaniami, które firmy będą musiały podjąć. Są to m.in: potencjalne poniesienie wyższych wzrost kosztów prowadzenia działalności – małe i średnie przedsiębiorstwa mogą napotkać trudności z finansowaniem przygotowania raportów ESG oraz zbierania niezbędnych danych. Dodatkowo, zaraportowany brak zgodności z dyrektywą CSRD może skutkować sankcjami finansowymi. Istotnym ryzykiem jest także ryzyko reputacyjne, wynikające z ujawnienia niekorzystnych danych. Może to obniżyć wiarygodność firmy na rynku, a w konsekwencji jej rentowność. Wyzwanie stanowi także brak wystarczającego dostępu do specjalistycznej wiedzy na temat tego, w jaki sposób wdrażać działania na rzecz czynników ESG i jak zbierać niezbędne do raportowania dane przez przedsiębiorstwa. Polskie firmy mogą mieć także problemy ze znalezieniem odpowiednich ekspertów w zakresie zarządzania danymi ESG i raportowania.
Wdrożenie dyrektywy CSRD wymusza na firmach myślenie długofalowe – nie tylko o zyskach, ale również o wpływie na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Te z przedsiębiorstw, które podejdą do raportowania z odpowiednią strategią, mogą nie tylko sprostać wymaganiom narzuconym przez Unię Europejską, ale także wyznaczyć nowy standard działania w swojej branży i zyskać miano zaufanego lidera. W świecie, który coraz bardziej ceni odpowiedzialność, zaangażowanie i przejrzystość, takie podejście może okazać się bezcenną inwestycją – nie tylko ekologiczną.
Przeczytaj też:
Kogo od nowego roku obejmuje obowiązek raportowania niefinansowego?
CSRD otwiera nową erę raportowania zrównoważonego rozwoju