Krzyżyk zamykający popup

Dynamiczne zmiany w obszarze regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju stanowią coraz większe wyzwanie dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Dyrektywa CSRD, która zastąpiła dyrektywę NFRD, nakłada na ok. 50 tys. firm w EU nowe obowiązki związane z transparentnością ich działań w zakresie ESG . Choć w ubiegłym roku 53 proc. firm w Polsce zwiększyło budżety na cele ESG, to tylko 6 proc. deklaruje pełną gotowość do raportowania ESG i się go nie obawia.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyzwania stoją przed firmami w związku z raportowaniem niefinansowym?
  • Jakie obawy budzi temat raportowania?

Nowe wymogi raportowania zrównoważonego rozwoju, wynikające z unijnej dyrektywy CSRD, to dla podmiotów w całej Europie nie tylko szansa na zbudowanie wizerunku odpowiedzialnych i zaangażowanych przedsiębiorstw, ale także ogromne wyzwanie. Chociaż celem regulacji jest poprawa sytuacji ekologicznej, społecznej i ekonomicznej, firmy będą musiały zmierzyć się z wdrożeniem szeregu kosztownych działań.

Jakie wyzwania mogą pojawić się na drodze do raportowania? 

Choć obowiązek raportowania ma w założeniu przyczynić się do poprawy sytuacji ekologicznej, społecznej i ekonomicznej w Unii Europejskiej, jego wprowadzenie wiąże się z wieloma działaniami, które firmy będą musiały podjąć. Są to m.in: potencjalne poniesienie wyższych wzrost kosztów prowadzenia działalności – małe i średnie przedsiębiorstwa mogą napotkać trudności z finansowaniem przygotowania raportów ESG oraz zbierania niezbędnych danych. Dodatkowo, zaraportowany brak zgodności z dyrektywą CSRD może skutkować sankcjami finansowymi. Istotnym ryzykiem jest także ryzyko reputacyjne, wynikające z ujawnienia niekorzystnych danych. Może to obniżyć wiarygodność firmy na rynku, a w konsekwencji jej rentowność. Wyzwanie stanowi także brak wystarczającego dostępu do specjalistycznej wiedzy na temat tego, w jaki sposób wdrażać działania na rzecz czynników ESG i jak zbierać niezbędne do raportowania dane przez przedsiębiorstwa. Polskie firmy mogą mieć także problemy ze znalezieniem odpowiednich ekspertów w zakresie zarządzania danymi ESG i raportowania.

Marta Wojtkiewicz

Marta Wojtkiewicz

Uczelnia Łazarskiego

Wyzwanie jest olbrzymie i najwyższy czas, żeby przedsiębiorcy zdali sobie z tego sprawę. Raportu zrównoważonego rozwoju według nowych reguł nie zaimprowizuje się z dnia na dzień. Nawet podmioty, które są bardzo zaangażowane w CSR nie są dziś na niego gotowe, gdyż wiele informacji nie było nigdy wcześniej uwzględnianych w ich politykach i raportach, dlatego pierwszym etapem dla wszystkich objętych obowiązkiem raportowania firm – niezależnie od tego, czy obowiązek obejmie je w przyszłym roku, za dwa czy za trzy lata – jest dokonanie szczegółowej diagnozy swoich działań pod kątem CSRD i sporządzenia tzw. gap analysis, czyli analizy różnicy między dotychczasowymi działaniami a przyszłymi wymogami

Wdrożenie dyrektywy CSRD wymusza na firmach myślenie długofalowe – nie tylko o zyskach, ale również o wpływie na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Te z przedsiębiorstw, które podejdą do raportowania z odpowiednią strategią, mogą nie tylko sprostać wymaganiom narzuconym przez Unię Europejską, ale także wyznaczyć nowy standard działania w swojej branży i zyskać miano zaufanego lidera. W świecie, który coraz bardziej ceni odpowiedzialność, zaangażowanie i przejrzystość, takie podejście może okazać się bezcenną inwestycją – nie tylko ekologiczną. 

Przeczytaj też:

Kogo od nowego roku obejmuje obowiązek raportowania niefinansowego?
CSRD otwiera nową erę raportowania zrównoważonego rozwoju

Zespół_Akademia ESG_Gabriela Duthel
Absolwentka studiów inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz kierunku Master of Science in Architecture na Politechnice Krakowskiej, za co otrzymała akredytację Royal Institute of British Architects (RIBA). Interesuje się szczególnie ESG w tematyce budownictwa i nieruchomości. E-mail: g.duthel@akademiaesg.pl
Napisz do nas