Wybór generalnego wykonawcy projektu budowlanego to dla inwestora duże wyzwanie. Musi zwracać uwagę nie tylko na funkcjonalność obiektu, koszty i czas jego realizacji, ale także na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Jakie aspekty z obszaru ESG wpływają na decyzję o wyborze generalnego wykonawcy?
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju obserwowane są w branży budowlanej?
- Jakie aspekty inwestycji są brane pod uwagę przy wyborze wykonawcy projektu?
- O co najczęściej pytają inwestorzy na etapie wyboru generalnego wykonawcy?
Sektor budowlany odpowiada za ok. 30 proc. emisji dwutlenku węgla na świecie – wynika z Badania Carbon Leadership Forum, ośrodka badawczo-doradczego przy Uniwersytecie Waszyngtońskim. Ten sam sektor jest odpowiedzialny za ponad 35 proc. odpadów, wytwarzanych na terenie całej Unii Europejskiej. Na szczęście świadomość w zakresie ESG wzrasta, a to przekłada się na zmianę celów, z jakimi chcą utożsamiać się firmy z branży budowlanej.
Na polskim podwórku ta zmiana również jest już widoczna. Zauważają ją m.in. firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem inwestycji budowlanych. I choć obowiązujące prawo napędza zmiany, potrzeba ich wprowadzenia wynika też z wymagań, jakie przed generalnymi wykonawcami stawiają inwestorzy.
Z troską o środowisko i zasoby
Z uwagi na dużą ingerencję budownictwa w środowisko naturalne inwestorzy oczekują od wykonawców szczególnej dbałości o kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Co najczęściej chcą wiedzieć inwestorzy?
- W jaki sposób wykonawca będzie pozyskiwać i wykorzystywać wodę i energię podczas realizacji budowy?
- Jak będzie wyglądało gospodarowanie surowcami?
- Jak wykonawca planuje gospodarować odpadami z budowy?
- Jakie technologie oszczędzające energię i wodę będą zastosowane?
- Jak będzie wyglądać zarządzanie łańcuchem dostaw?
- W jaki sposób wykonawca ma zamiar minimalizować wpływ budowy na środowisko naturalne?
- Jak będą wyglądać konsultacje i wymiana informacji z lokalną społecznością?
Efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi, w tym wodą i energią, jest dla inwestorów istotne. Branża musi też zarządzać ryzykiem w łańcuchu dostaw, co obejmuje monitorowanie praktyk dostawców pod kątem zgodności z normami środowiskowymi i społecznymi. Wyzwaniem staje się minimalizacja odpadów oraz zwiększenie wykorzystania materiałów z recyklingu oraz tych, które w mniejszym stopniu wpływają na środowisko. Inwestorzy oczekują przejrzystości i odpowiedzialności w tym zakresie.
Inwestorów interesują zatem także innowacje technologiczne wykorzystywane na budowie. Podnoszą więc kwestie cyberbezpieczeństwa, technologii BIM czy zmniejszania emisji CO2 już na etapie projektu. Współczesne rozwiązania technologiczne, poparte pracą kadry złożonej z profesjonalistów oraz działaniami świadomego zarządu pozwalają rzetelnie odpowiadać na te zagadnienia.
Bezpieczeństwo – człowieka i… dokumentów
Wykonawcy generalni są dopytywani nie tylko o czynnik środowiskowy. Inwestorzy szukają firm, które spełniają normę 45001, która związana jest z zapewnieniem zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Zaledwie 60,6 proc. badanych pracowników budów wskazuje, że pracownicy fizyczni mają nielimitowany dostęp do wody pitnej, a 53,5 proc. ma zapewnione miejsce i dedykowany czas na ogrzanie się w czasie mrozów – wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez Colliers. Dlatego inwestorzy chcą dbać także o dobrostan pracowników pracujących fizycznie na budowie.
Standardem staje się także bezpieczeństwo informacji. W tym obszarze środowisko budowlane kreuje nowe wzorce. Inwestorzy zwracają uwagę na normę ISO 9001, ale także dedykowane platformy do zarządzania dokumentacją projektową lub możliwości wykorzystania istniejących już platform należących do inwestora. Na etapie rozmów zdarzają się też pytania o przekazanie dokumentów standardów jakościowych.
Dociekają nie tylko inwestorzy
Co ciekawe, o planowanej budowie jak najwięcej chcą wiedzieć nie tylko inwestorzy, ale i mieszkańcy okolicy, w której ma być zrealizowana. Wszak hałas i pył w pobliżu własnego domu mogą budzić niepokój. Budowy często prowadzone są na terenach podmiejskich. To duże inwestycje, realizowane w pobliżu zabudowy mieszkalnej. Dlatego już na etapie planowania budowy mieszkańcy są informowani o spotkaniach z przedstawicielami firm budowlanych, podczas których podnoszone będą tematy związane z warunkami budowy, drogą dojazdową, hałasem czy gospodarką odpadów.
Powolne zmiany, świadome zmiany
Zmiany w branży budowlanej wymagają czasu i zaangażowania. To, co kiedyś było jedynie dodatkowym aspektem, teraz staje się standardem i koniecznością. Inwestycje w zrównoważone technologie, dbałość o środowisko i zdrowie pracowników zaczynają być nie tylko wyznacznikiem jakości, ale także elementem budowania pozytywnego wizerunku na rynku. Firmy, które nie będą stosować zasad ESG, mogą stracić przewagę konkurencyjną. Dzięki transparentności i odpowiedzialności, firmy budowlane będą przyciągać bardziej świadomych inwestorów i zwiększać zaufanie społeczne, a to istotne w kontekście realizacji projektów budowlanych.