Krzyżyk zamykający popup
Webinar: Jak ESG wpłynie na Twój biznes? Omówienie Fit for 55, Green Claims, CSRD i Taksonomii UE Czytaj więcej

Dyrektywa NFRD była krokiem w kierunku zwiększenia transparentności i odpowiedzialności korporacyjnej i jako pierwsza wprowadziła obowiązek raportowania danych niefinansowych. Jednocześnie stanowi fundament dla nowej dyrektywy CSRD, która obowiązuje od tego roku i określa szczegółowe wymagania dotyczące raportowania czynników ESG.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczy dyrektywa NFRD?
  • Jaki jest cel dyrektywy NFRD?
  • Jakie są wymogi raportowania według NFRD?
  • Co zmieniła nowa dyrektywa CSRD względem NFRD?

Działania biznesowe wymagają transparentności w zakresie raportowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. NFRD, czyli dyrektywa w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (z ang. Non-Financial Reporting Directive), to akt prawny Unii Europejskiej, mający na celu zwiększenie przejrzystości raportowania niefinansowego przez duże przedsiębiorstwa. Uchwalona w 2014 r., nakładała na wybrane firmy obowiązek ujawniania informacji związanych z ESG.

Czego dotyczy dyrektywa NFRD?

Od stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy CSRD, które uaktualniają i rozszerzają zakres NFRD (te dwie dyrektywy funkcjonują nieco „równolegle”, tylko CSRD ma bardziej precyzyjne wymogi i szerszy zakres stosowania).

Dyrektywa NFRD była fundamentem, na bazie którego stworzono obowiązującą dyrektywę CSRD, dlatego warto znać jej założenia. NFRD wprowadziła wymogi dotyczące ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących kwestii społecznych, pracowniczych czy środowiskowych. Miała na celu zwiększenie przejrzystości w zakresie wpływu przedsiębiorstw na kwestie społeczne, środowiskowe i ładu korporacyjnego

NFRD obejmowała duże przedsiębiorstwa uznawane za jednostki zainteresowania publicznego, które średnio zatrudniały ponad 500 pracowników. Wymogi te dotyczyły zarówno przedsiębiorstw publicznych, banków, ubezpieczycieli, jak i innych instytucji finansowych.

Cel dyrektywy NFRD

Dyrektywa nałożyła na przedsiębiorstwa obowiązek publikowania raportów niefinansowych na swoich stronach internetowych. Celem dyrektywy było zapewnienie, że interesariusze, w tym inwestorzy, będą mieli dostęp do informacji niefinansowych, co miało wspierać podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych. Dzięki zapewnieniu przejrzystości, dyrektywa miała także na celu zwiększenie zaangażowania interesariuszy i promowanie zrównoważonego podejścia do biznesu, co w dłuższej perspektywie miało przyczynić się do lepszego zarządzania oraz większej odpowiedzialności korporacyjnej.

Wymogi raportowania według NFRD

Duże jednostki objęte dyrektywą NFRD musiały przygotowywać oświadczenia na temat informacji niefinansowych, które obejmowały kwestie:

  • środowiskowe – szczegółowe informacje na temat obecnego i przewidywanego wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko;
  • społeczne – działania na rzecz równouprawnienia płci, wdrożenie konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, opis warunków pracy, dialog społeczny;
  • pracownicze – poszanowanie praw pracowników do informacji i wyrażania opinii, prawa związków zawodowych oraz dialog ze społecznościami lokalnymi;
  • poszanowania praw człowieka – informacje o środkach zapobiegających naruszeniom praw człowieka;
  • przeciwdziałanie korupcji i łapówkarstwu – instrumenty walki z korupcją i łapownictwem.

Dyrektywa NFRD nie określała jednak dokładnego modelu raportowania. Firmy objęte tym aktem prawnym mogły korzystać z rozwiązań takich jak Global Reporting Initiative (GRI) lub Integrated Reporting Framework (IRF).

NFRD a CSRD: Co zmienia nowa dyrektywa?

Dyrektywa NFRD niewątpliwie poprawiła dostępność informacji na temat ESG, jednak wielu interesariuszy, zgłaszało obawy dotyczące niewystarczającej ilości ujawnianych informacji oraz trudności w ich porównywaniu z powodu braku ujednoliconego standardu raportowania. Wymogi NFRD musiały zostać dostosowane do nowych przepisów wprowadzonych w ramach strategii zrównoważonego finansowania UE, takich jak Taksonomia UE i SFDR (przepisów dot. ujawniania informacji o zrównoważonym rozwoju w usługach finansowych). W odpowiedzi na te wyzwania, pod koniec 2022 r. została uchwalona dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Nowe przepisy wprowadziły bardziej szczegółowe i jednolite standardy raportowania w celu zwiększenia przejrzystości ujawnianych informacji oraz lepszego dostosowanie do współczesnych wymogów zrównoważonego rozwoju. 

Dowiedz się więcej:

fit for 55 – regulacje.

jak mierzyć zrównoważony rozwój,

Akademia ESG_Logo zielone kwadrat
Akademia ESG to największa w Polsce baza wiedzy o ESG. Inspirujemy do wdrażania zrównoważonych praktyk, stając się miejscem pierwszego wyboru dla każdego, szukającego najlepiej przygotowanych informacji na temat ESG.
NAPISZ DO NAS