Bank Millennium zakończył subskrypcję pierwszych zielonych obligacji o wartości nominalnej 500 mln EUR. Obligacje zostaną wyemitowane w ramach istniejącego programu EMTN jako 5-letnie papiery dłużne nieuprzywilejowane senioralne.
Dzień wykupu zielonych obligacji będzie przypadał nie później niż do 5 lat po dniu ich emisji, przy czym bank będzie miał możliwość wcześniejszego wykupu, po upływie 4 lat od dnia emisji i po spełnieniu obowiązujących wymogów regulacyjnych. Zamiarem banku jest wprowadzenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Luksemburgu, na której już notowane są obligacje SNP, wyemitowane przez bank we wrześniu 2023 r.
Jak dodaje, poprzez emisję zielonych obligacji bank chce zapewniać przepływ środków w stronę zielonych inicjatyw, które wpisują się w strategię banku, a także odpowiadają na oczekiwania inwestorów.
— Po publikacji zaktualizowanego prospektu podstawowego zatwierdzonego w dniu 12 września 2024 r. przez Komisję Nadzoru Sektora Finansowego (CSSF) w Luksemburgu, z sukcesem zakończyliśmy emisję naszych pierwszych zielonych obligacji. To kolejny krok milowy w realizacji naszej strategii mocniejszego spełniania wymogów MREL. Jesteśmy dumni, że nasza pierwsza zielona emisja spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy złożyli zapisy na ponad pięciokrotnie więcej obligacji niż oferowaliśmy. Zbudowaliśmy bardzo zdywersyfikowaną księgę popytu, na którą złożyły się zapisy złożone przez 150 podmiotów — powiedział Fernando Bicho, wiceprezes zarządu Banku Millennium.
Subskrypcja na zielone obligacje Banku Millennium została zakończona 18 września 2024 r. Inwestorzy zainteresowani nabyciem tych walorów zgłosili popyt o wartości ponad 2,524 mln EUR. Stopa redukcji wyniosła 80,19 proc. Obligacje trafią do 125 podmiotów.
Środki pozyskane z przeprowadzonej emisji zielonych obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie i refinansowanie, spełniających kryteria Green Bond Framework, efektywnych energetycznie nieruchomości lub projektów związanych z produkcją energii z odnawialnych źródeł.
Oferta zielonych obligacji została przygotowana na podstawie Green Bond Framework (Ramy Zielonych Obligacji), stworzonym zgodnie z wymogami Green Bond Principles (GBP) opracowanymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego (ICMA).