W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost popytu na inwestycje ESG, które obecnie stanowią już ponad 25% wartości wszystkich aktywów inwestycyjnych świata. Według Global Equity Research, przeprowadzonego przez J.P. Morgan, oczekuje się, że w 2020 r. szeroko definiowany rynek ESG osiągnie wartość 45 bilionów dolarów w wartości zarządzanych aktywów, zaś Europa i Ameryka Północna będą stanowić ponad 90% rynku ESG.
Badania dotyczące opłacalności inwestycji opartych na wartościach wciąż trwają, ale zmiana wydaje się nieunikniona. Korporacje, których aktywa należą do dużych podmiotów inwestycyjnych, stają przed wymogami włączania kwestii ESG w swoje strategie. Nie minie dużo czasu, gdy również firmy o średnim kapitale zaczną podlegać podobnemu poziomowi kontroli.
Dlatego ważne jest, by firmy już teraz rozumiały znaczenie kwestii ESG dla inwestorów i potrafiły odpowiedzieć na ich zmieniające się oczekiwania związane z tym tematem.
Podczas szkolenia osoby uczestniczące:
• dowiedzą się, jak włączać ESG w strategię spółki
• poznają, czym jest inwestowanie ESG i jaka jest jego geneza i rozwój na przestrzeni lat
• będą miały okazję przyjrzeć się charakterystyce inwestorów uwzględniających dane ESG
• zmapują organizacje wyznaczające trendy ESG
• odkryją czarną skrzynkę ESG – dane, jakich szukają inwestorzy
• poznają metody uwzględniania danych ESG w politykach inwestycyjnych, a także sposoby gromadzenia i analizowania tych danych
• przedyskutują, jak daleko nam do Zachodu i czego musimy się jeszcze nauczyć w zakresie odpowiedzialnego inwestowania
• sprawdzą, czy inwestycja w ESG jest opłacalna
• poznają najlepsze rynkowe praktyki w zakresie odpowiedzialnych inwestycji
• dzięki udziałowi w dyskusjach i analizach case studies będą potrafiły okiem przedstawiciela funduszu ocenić działania firmy w obszarze ESG
Szkolenie odbywa się w ramach Akademii ESG. Możliwy jest udział w całej Akademii lub w wybranych szkoleniach.
Dla kogo?
Szkolenie skierowane jest do profesjonalistek i profesjonalistów, którzy oczekują ponadpodstawowej wiedzy i nowych umiejętności związanych z budowaniem strategii firmy w oparciu o czynniki ESG. Do udziału zapraszamy dyrektorów/dyrektorki biur zarządów i rad nadzorczych, przedstawicieli/przedstawicielki nadzorów właścicielskich i relacji inwestorskich, dyrektorów/dyrektorki, menedżerów/menedżerki i specjalistów/specjalistki ds. CSR, zrównoważonego rozwoju, komunikacji korporacyjnej, kwestii ekonomicznych, controllingu oraz zarządzania ryzykiem.
9:00 – 9:30 Powitanie i wprowadzenie
9:30 – 10:30 ESG a strategia firmy. Geneza i rozwój inwestowania ESG
10:30 – 10:45 Przerwa
10:45 – 12:15 Inwestowanie w oparciu o ESG – charakterystyka inwestorów, organizacje wyznaczające trendy ESG, metody uwzględniania danych w politykach inwestycyjnych, czarna skrzynka ESG
12:15 – 12:45 Przerwa
12:45 – 14:15 Warsztat – jak duże fundusze patrzą na firmy? Praktyczna ocena firmy okiem przedstawiciela funduszu
14:00 – 14:15 Przerwa
14:15 – 15:00 Czy inwestycja w ESG się opłaca? Korelacja między zrównoważonymi inwestycjami a wynikami finansowymi spółek i funduszy
15:00 – 15:45 Inwestycje ESG w Polsce versus kraje zachodnie. Dobre praktyki rynkowe w zakresie odpowiedzialnego inwestowania
15:45 – 16:00 Przerwa
16:00 – 16:30 Sesja pytań i odpowiedzi, podsumowanie i zakończenie warsztatu

Przemysław Oczyp
Go Responsible
Konsultant, trener, doradca, Prezes Zarządu i Partner w firmie doradczej Go Responsible. Posiada doświadczenie pracy w biznesie i organizacjach pozarządowych oraz współpracy z administracją państwową. Realizuje projekty doradcze z zakresu ESG i CSR: budowanie strategii, przygotowanie i prowadzenie dialogu z interesariuszami, raportowanie niefinansowe, zintegrowane, ESG. Pracował dla takich klientów jak LOTOS, ENEA, Polpharma, Polenergia, mBank, T-Mobile, BGK, Kompania Piwowarska, Budimex, Gaz-System i PSG.

dr Robert Sroka
Dyrektor ds. Odpowiedzialnego Inwestowania na Europę Środkową i Wschodnią w Abris Capital Partners. Członek Responsible Investment Roundtable Invest Europe. Wcześniej pracował w Zespole Zarządzania Ryzykiem Nadużyć oraz Zespole Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju EY. W latach 2009–2014 stał na czele Grupy Roboczej ds. Odpowiedzialnych Inwestycji w Zespole opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów ds. CSR. Przewodniczył również pracom Grupy roboczej ds. etyki i standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Autor książki „Etyka i prawa człowieka w biznesie. W poszukiwaniu metody”.

Przemysław Barankiewicz
invESGo.pl
Wiceprezes CFA Society Poland i doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Komentator ekonomiczny, a w przeszłości m.in. redaktor naczelny Bankier.pl i internetowej odsłony „Pulsu Biznesu”. Chartered Financial Analyst. Studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, University of Bedfordshire, SGH i Politechnice Warszawskiej. Autor bloga zByka.pl i założyciel portalu invESGo.pl, poświęconego inwestowaniu ESG.
Szkolenie prowadzone jest we współpracy z portalem invESGo.pl.
Go Responsible od 2014 r. kompleksowo doradza firmom w sferze ESG i CSR. Wspiera je w formułowaniu strategii, dostarcza wiedzę w postaci szkoleń i analiz, a przede wszystkim pomaga w procesie raportowania niefinansowego i komunikacji ESG. Jej zespół tworzą eksperci z zakresu CSR i ochrony środowiska, specjaliści z dziedziny relacji inwestorskich oraz komunikacji korporacyjnej. Gwarantuje zgodność z międzynarodowymi wytycznymi i standardami, m.in. GRI, ISO 26000, UNGC, IIRC, a także dopasowanie informacji publikowanych na stronach korporacyjnych oraz w raportach rocznych i niefinansowych do tego, na co zwracają szczególną uwagę interesariusze, firmy ratingowe i fundusze inwestycyjne. Współpracuje z największymi firmami giełdowymi z różnych sektorów gospodarki.
INWESTYCJA: 1990 PLN netto
CENA OBEJMUJE: udział w szkoleniu, materiały edukacyjne, zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo
Szkolenie „ESG a strategia spółki. Perspektywa inwestorska” jest jednym z pięciu realizowanych w ramach Akademii ESG.
W przypadku wycofania zgłoszenia w terminie późniejszym niż 7 dni przed szkoleniem, uczestnik/uczestniczka zostanie obciążony/obciążona kosztem w wysokości 50% opłaty. Odwołanie zgłoszenia musi być dokonane w formie pisemnej. Możliwe jest zgłoszenie zastępstwa uczestnika/uczestniczki przez inną osobę. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia lub zmiany jego terminu, jednak nie później niż 7 dni przed datą szkolenia. Nieobecność uczestnika/uczestniczki na szkoleniu bez uprzedniego poinformowania skutkuje obciążeniem pełnymi kosztami udziału. Udział w szkoleniu jest płatny z góry, na podstawie wystawionej faktury pro forma.
UWAGA: data wydarzenia może ulec zmianie!